FOTORELACJA Z 25 TRIDUUM KU CZCI BOGA OJCA W NIEPOKALANOWIE, 4-6.08.2023

Rekolekcje św. w Niepokalanowie ku czci Boga Ojca, całej ludzkości, 4-6.08.2023 r.

Nasza uczta duchowa została przygotowana nowenną z Mszy św. do Boga Ojca poprzedzającą Triduum oraz trzema Mszami św. w int. organizatorów, gospodarzy miejsca i uczestników uczty duchowej i duchownych posługujących uczcie duchowej.

10 Mszy św.[1] w int. jak niżej odprawił ks. Lesław: 1/ Podziękowania i UWIELBIENIA BOGA OJCA przez Dwór Niebieski za dzieło stworzenia; 2/…za stworzenie Maryi; 3/…za poświęcenie swego Jedynego Syna; 4/…za Najświętszy Sakrament; 5/…za zesłanie Ducha Świętego; 6/…za Kościół święty; 7/…za Pismo Święte; 8/…za stworzenie aniołów; 9/…za dusze wybrane; 10/…za wszystkie i dzieła opatrzność, miłości i miłosierdzia Jego.

Wszyscy obecni rycerze i szczególne miejsce (kaplica św. Maksymiliana M. Kolbego) oraz 2 kapłanów zostali przygotowani duchowo w jedności z całą Trójcą Świętą a jednocześnie pod opieką Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana. Byliśmy w pełnym zjednoczeniu z Bogiem Ojcem, od Którego „Miłość Światłości Bożej” przenikała nas uczestników.

O. Michał Chaciński głosił Słowo Boże w tematach aktualnych i praktycznych: m.in. o przebaczeniu, o spowiedzi, o Eucharystii, o zagrożeniach demonicznych itd. Były też krótkie kazania podczas Mszy św.

Niech Bóg Ojciec będzie uwielbiony we wszystkich Jego dzieciach i w każdym stworzeniu.

Mateńko osłoń nas i naszą Ojczyznę swoją Miłością, aby nikt nie miał do nas dostępu. Mamusiu Ty jesteś naszą Królowa i Panią.

Relacja z przebiegu ważnych wydarzeń 25 TRIDUUM ku czci Boga Ojca

To wyjątkowe coroczne Triduum ma bogaty przebieg, bo cały program wypełniały ważne wydarzenie formacyjne:

Po pierwsze – to, że rekolekcje, prowadzone w tym roku były przez franciszkanina z Niepokalanowa, który jednocześnie piastuje funkcje egzorcysty.

– Przyjechało na nie 114 uczestników oraz 84 osoby na nocne czuwanie:

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI2, BEŁCHATÓW- 6, BERLIN-4, BIAŁA PODLASKA, BOCHNIA-14, GDYNIA-5, GLINOJECK-3 GLIWICE-5, GŁUBCZYCE-3, GNIEZNO-4, GRAJEWO-2, JASTRZĘBIE Z., JEJKOWICE-5, JÓZEFOSŁAW-2, KIELCE-4, KONSTANCIN-3, KALISZ, KOSZALIN-9, KRAKÓW-3, KRAŚNIK-27, ŁAPY, ŁĄKTA-15, ŁÓDŹ-2, NOWY SĄCZ-4, OPOLE-3, PELPLIN-21, PIASECZNO-2, PILICA-3, PŁOŃSK-4, POZNAŃ-7, RADOM-3, RYBNIK, SIEDLCE-4, DZIKOWIEC, SZCZECIN-12, TRĄBKI WIELKIE-2, WARSZAWA-16, WIERZBICA-2, WŁOCŁAWEK-5, WROCŁAW-5, ŻYRARDÓW-5. Razem – 202 osoby.

– Wszyscy uczestnicy mogli otrzymać łaskę „powtórnego narodzenia się” przez Łono Matki Bożej przyjmując okrycie Płaszczem Matki Bożej z Gudelupe, którego kustoszem jest ks. Lesław Krzyżak.

– Uczestnicy rekolekcji jak i zjazdu mogli zaopatrzyć się w stosowne różne publikacje książkowe m.in.  Legionu, ks. Michała Dłutowskiego, dewocjonalia m.in. rycerza Tadeusza z Włocławka, który już profesjonalnie zajmuje się dystrybucją krzyży pasyjnych, różańców, koronek, szkaplerzy, łańcuszków itp. 

Po drugie – to Nocne czuwanie z Bogiem Ojcem i adoracja Boga w Najświętszym Sakramencie wg przygotowanego przez organizatorów grafiku. Na ten nocny zjazd przybyli miłośnicy Boga Ojca w zorganizowanych grupach z Aleksandrowa Łódzkiego, Bochni, Łąkty, Kalisza, Kraśnika, Łodzi, Pelplina, Płońska, Włocławka, Żyrardowa, i innych miejscowości w sumie 88 osoby – razem z zakwaterowanymi (114) to ponad 200 osób. Na Mszy św. o północy było przyjęcie 17 kandydatów na rycerzy: Czarny Las-4 (d. warszawska), Warszawa-3, Głubczyce (d. opolska), Włocławek, Gniew-2 (d. pelplińska), Oborniki (d. poznańska), Warka (d. warszawska), Biała Podlaska (d. siedlecka), Lniska (d. gdańska), Szczerbce (d. Katowicka), Kraków oraz 23 osoby – po okresie postulatu (próby) – na rzeczywistych rycerzy z następujących miejscowości: Wrocław-2, Bełchatów-2 (d. łódzka), Kraków-2, Nowy Sącz (d. tarnowska), Pilica (d. sosnowiecka), Warszawa-2, Gliwice-4, Marki-1 (d. warszawska), Berlin, Radom, Józefosław (d. warszawska), Głubczyce (d. opolska), Szyjki-Glinojeck (d. płocka), Gackie-Grajewo-2 (d. łomżyńska), Oborniki (d. poznańska), Siedlce.

Po trzecie – Ważnym dla Legionu jest posiedzenie Zarządu, które ma za zadanie w wąskim gronie wsłuchać się i rozeznać, wyznaczyć i przedstawić kierunki działań dla Zgromadzenia Animatorów.

Po czwarte – Co rocznym ważnym wydarzeniem jest Zgromadzenie Animatorów czyli przedstawicieli Legionu MRMSJ, których przybyło 35 osób przy asystencji ks. Lesława Krzyżaka. Pochylono się nad kilkoma ważnymi zagadnieniami i Podjęto dwie uchwały:

– przyjęto sprawozdanie prezesa Zarządu za okres 6.08.2022-5.08.2023 i pochylono się nad kilkoma kwestiami m.in. przyjęcia ilości i terminów spotkań modlitewno-formacyjnych w następnym okresie sprawozdawczym,

– wysłuchano świadectwa przedstawiciela ośrodka wrocławskiego i przyjęto ostatnio zatwierdzony Statut wrocławski za obowiązujący fundamentalny dokument prawny Legionu MRMSJ. Na uwagę zasługuje zespół ze Szczecina: duchowni i rycerze w tym z-ca prezesa Ania Antosik-Stemplowska, który wypracował tekst, służący jako uniwersalny wzór dla innych ośrodków diecezjalnych. Przekazano innym zainteresowanym ośrodkom kilka (5) kompletów egzemplarzy wydrukowanych przez Zarząd dokumentów, jakimi posłużyli się przedstawiciele ośrodka wrocławskiego do zatwierdzenia Legionu w Archidiecezji Wrocławskiej.

– przyjęto propozycję Zarządu o poszerzenie Rady Głównej członkami z ośrodków diecezjalnych, w których Legion został zatwierdzony.

– przyjęto dalsze działania krajowego koordynatora ds. personalnych i współpracujących koordynatorów ośrodków diecezjalnych do zweryfikowania stanu osobowego, aby zdiagnozować kondycję Legionu.

– Wysłuchano z-cę prezesa w zakresie zdezaktualizowanych inicjatyw m. in. postów i krucjat itp. przyjętych do realizacji kilkanaście lat temu przez zainteresowanych rycerzy. Ten temat zostanie zasygnalizowany stosowną informacją w Głosie Małego Rycerza i witrynie Legionu.

– Sekretarz Zarządu poinformowała, o co niedzielnych mszach św. zamówionych do końca roku w int. zatwierdzenia w Kościele święta Boga Ojca całej ludzkości. Dodała też, że z uwagi na rosnące koszty druku zostaje podniesiona cena czasopisma wewnątrzwspólnotowego.

– dokonano zmiany skarbnika, którym został rycerz Przemek, przedstawiciel Szczecina zmieniając tym samym przedstawiciela ośrodka szczecińskiego. Wybrany skarbnik podjął się rozeznania możliwości uruchomienia wspólnotowego konta.  

– Przedstawiciele otrzymali stosowne materiały informacyjne m. in. tekst sprawozdania zarządu, zaktualizowane formularze ZGŁOSZENIA i DEKLARACJI, treść ofiarowania i grafik adoracji ku czci Boga Ojca całej ludzkości, aby móc zapoznać się z intencjami całej uczty duchowej jak i poszczególnych godzin, by prowadzone modlitwy przebiegały sprawnie i w jedności całej wspólnoty według zaplanowanego grafiku (harmonogramu), angażując wszystkich obecnych.

REFLEKSJE RYCERKI DANUTY Z BERLINA.

Kilkoma zdaniami spostrzeżeń i swoich refleksji podzieliła się rycerka Danuta z Berlina, która przyjechała w towarzystwie 3 rycerzy: Lucyny, Adama i Moniki, która wypełniła warunki wstąpienia w szeregi Legionu i dokonała tego podczas tej uczty duchowej.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Po długim, bardzo długim czasie udałam się znów na rekolekcje rycerskie do Niepokalanowa, które odbyły się tam w dniach od 4 do 6 sierpnia tego roku.

Tegoroczne Triduum ku czci Boga Ojca było jubileuszowym, bo 25 w historii naszego Legionu Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego.

Jak dobrze, że tam pojechaliśmy, jako grupa rycerska z Berlina. Wszyscy wróciliśmy stamtąd napełnieni, umocnieni i szczęśliwi oraz dobrze zmotywowani do udziału w kolejnych rekolekcjach.

Tym razem nie robiłam sobie żadnych notatek podczas bardzo bogatych w treści konferencji, więc mogę tylko ogólnie nazwać moje odczucia i wrażenia, które mi towarzyszyły podczas tego spotkania. O podzielenie się nimi zostałam poproszona przez naszego prezesa Wiesława i czynię to chętnie..

A oto moje spostrzeżenia.

Muszę napisać, że byłam pełna podziwu i respektu wobec treści nauk i odwagi głoszenia prawdy przez o. Michała, jego gorliwości oraz powagi przekazu tak ważnych wskazówek dla nas w czasie tego wielkiego zawirowania nie tylko na świecie, ale i w samym Kościele. Na jego słowa można było tylko przytakiwać.

Mali Rycerze myślą podobnie jak ten kapłan i pielęgnują to, co służy chwale Bożej według tego kaznodziei.

Jego słowa nas umocniły i utwierdziły w tym, że kroczymy dobrą drogą, a to niebywale cenne i bardzo potrzebne pouczenia dla nas wszystkich.

Podziwiałam również naszego wiernego rycerstwu ks. Lesława, który swoim ciepłym i pełnym miłości głosem tak pięknie w naszym imieniu uwielbiał Boga Ojca oraz przygotował tak wartościową homilię dla nas.

A nasz prezes, Wiesław, jak zwykle stanął na wysokości swego zadania, a mam wrażenie, że swoją poprzeczkę stawia sobie coraz wyżej, choć zdrowia i sił jemu nie przybywa…

Myślę, że my wszyscy powinniśmy go bardziej wspierać i odciążać, pomagając tym, czym potrafimy, bo dźwiga wielki ciężar na swoich barkach. Przyznaję, że ja sama osobiście to bardzo zaniedbałam w ostatnich latach i postaram się w tej kwestii poprawić.

Mario – jak dobrze, że ciebie mamy, jesteś niezłomna, w tym, co dla nas czynisz.

Nasza cała grupa jest pod wrażeniem atmosfery, która towarzyszyła tym rekolekcjom, jest ona niezapomniana i budująca.

Atmosferę tworzą wszyscy uczestnicy takich spotkań i jest ona przejawem zachowania i zaangażowania każdego z nas. Ona pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zauważyłam też (w pierwszym dniu rekolekcji) na  jedną kwestię, która mnie bardzo zasmuciła, że do Komunii Świętej nie było klęczników i rozdawana była wzdłuż kościoła – co prawda na kolankach, lecz klęcząc na podłodze… „Dlaczego nie możemy przyjmować Pana Jezusa godnie na klęcznikach?” – Pytałam siebie w myślach… Tego nie rozumiałam i od razu wiedziałam, że o to będę usilnie prosić. Na stosowną reakcję nie musiałam długo czekać, bo oto już podczas Mszy Świętej następnego dnia wszyscy mogliśmy, ku mojej wielkiej radości, przyjmować PANA na klęcznikach jak przystoi.

Na zakończenie tej krótkiej analizy naszych rekolekcji chciałabym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się swoim zaangażowaniem do tego, że te rekolekcje się odbyły i tak harmonijnie przebiegły, powiedzieć WIELKIE BÓG ZAPŁAĆ.

Berlin, dnia 9.08.23

mr Danuta


[1] Intencje Boga Ojca z Nowenny do Boga Ojca z książki „8 DNI ŚWIĘTEJ OKTAWY POŚWIĘCENIA SIĘ BOGU OJCU” str. 61 nr 35.