Sprawozdania z ośrodków Legionu MRMSJ

Wspólnota MRMSJ w Pilicy przy Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin O.O. Franciszkanów w Biskupicach  liczy 3 osoby plus sympatycy wspólnoty.

  1. W każdym roku zamawiane msze święte w intencjach:

– Nawrócenie grzeszników ,  za kościół święty,  za kapłanów i dusze w czyśćcu cierpiące – 12 mszy świętych

– O Światło i Dary Ducha Świętego dla Kościoła, Polaków, Polski i całego świata – 12 mszy świętych

– Nowenna  mszy świętych wynagradzających za grzechy i bluźnierstwa Jezusowi w Najświętszym Sakramencie – 9 mszy świętych

– Na ratunek dla Polski wynagradzające za grzechy popełnione w Narodzie Polskim przeciw 10 ciu Przykazaniom Bożym – 10 mszy świętych

– Nowenna – sztafeta za Dusze w Czyśćcu cierpiące w każdym miesiącu 10 mszy świętych

-Nowenna w Intencji o Adoratorów Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – 9 mszy świętych.

      2. Od 2022 roku jako grupa modlitewna spotykamy się każdego 7dnia m-ca odmawiając 7 Koronek do Miłosierdzia Bożego.

  • W każdy piątek m-ca uczestnictwo w Drodze Krzyżowej za Dusze w Czyśćcu cierpiące, przepraszamy za grzechy świata, nasze i naszych rodzin.
  • W  pierwsze piątki m-ca uczestniczymy w nocnej adoracji w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach ( Droga Krzyżowa, spowiedź św., konferencja, Nieustanna Nowenna do Pana Jezusa Cierpiącego, Msza Św. wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec Święty, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Koronka do Najświętszych Ran Pana Jezusa, Litania do Boga Ojca, śpiew, osobista Adoracja, Błogosławieństwo Lurdzkie, Msza Święta o północy Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi na I-szą sobotę m-ca.
  • Codzienne uczestnictwo we Mszy Św.  modlimy się za cały Kościół Św. Ojca Św. ,Biskupów, Kapłanów, Misjonarzy, osoby konsekrowane, rodziny, dzieci nienarodzone, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, za Ojczyznę, o pokój w kraju i na całym świecie, za konających, za grzeszników.
  • Udział w Procesjach.
  • Codzienna, osobista Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Kaplicy Adoracji.
  • Udział w nabożeństwach fatimskich od maja do października.
  • Modlitwa za kapłanów ( Apostolat  Margaretek)
  • Różaniec za rodziny, za dzieci, za adoptowane poczęte dziecko.
  • Codzienna Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  • Modlitwy w intencjach Kapłańskiego Ruchu Maryjnego
  • Nowenna do Świętego Józefa.
  • Nowenna do Świętego Michała Archanioła.
  • Nowenna do Boga Ojca.
  •   9- Letnia Nowenna Pokutna Za Polskę  od 2024-2033 roku.
  • Krucjata Wieczystej Adoracji Wynagradzającej Najświętszym Sercom Jezusa I Maryi Za Grzechy Polski i Polaków, Ofiarowana Za Naszą Ojczyznę.
  • Rozważania Męki Pańskiej- 24 godzinne wg Luizy Picaretty.
  • Udział w pieszych pielgrzymkach Miłosierdzia Bożego z Jasnej Góry Do Sanktuarium MB W Łagiewnikach.
  • Pielgrzymki autokarowe do różnych miejsc Maryjnych.
  • Uczestnictwo : Wielka Pokuta na Jasnej Górze, Ogólnopolskie nocne czuwanie we Włocławku w Święto Podwyższenia Krzyża, modlitwa 24h Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa wg Luizy Picaretty w Świętej Wodzie.
  • Rekolekcje, zjazdy: Triduum Boga Ojca w Niepokalanowie, Nocne czuwanie, Rekolekcje w Częstochowie i czuwanie nocne ,  Rekolekcje w Skrzatuszu,  w Bobolinie, Szczecinie.
  • Ofiara finansowa: Na powstanie Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, Prace remontowe w Klasztorze, dbanie o wystrój Świątyni i Ogrodu Różańcowego, zakup obrusów i szat liturgicznych.
  • Inne praktyki duchowe: zawierzenie się Jezusowi przez ręce Maryi, Św. Józefowi, Św. Michałowi Archaniołowi, przyjęcie opieki pod Płaszcz Matki Bożej z Guadalupe i  Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi, przyjęcie szkaplerza Matki Bożej Szkaplerznej,  Szkaplerza Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Kodeńskiej i  Szkaplerza Świętego Michała Archanioła,
  • Przyjęcie błogosławieństwa olejami św. Charbela i inne jakie miały miejsce w historii  życia i działania Koła i Legionu

mr Teresa Bzdęga

Sławniów, dnia 07.09.2024 r.

Uwielbiajmy Pana za wszystkie dzieła Jego!

I za Legion małych rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego w Gliwicach, który w Swojej hojności obdarzyć nas raczył, i za wszystkich prowadzących, którzy to dzieło podtrzymują i rozmnażają. Nasza wspólnota odnowiona nowymi członkami od 1 lipca 2022 roku liczy na dzień 3 sierpnia 2024 roku 6 członków i 3 kandydatów.

Miłosierny Jezus błogosławi i troszczy się o nas. Otrzymaliśmy cudownego opiekuna księdza proboszcza Marka Góra z kościoła Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Tam spotykamy się w każdy pierwszy piątek miesiąca z księdzem proboszczem, bądź z księdzem wikarym Mateuszem Batóg / w miarę możliwości czasowych / adorujemy Najświętszy Sakrament w nowej Kaplicy Wieczystej Adoracji.

Po adoracji uczestniczymy we mszy świętej w naszej intencji i po mszy w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego.

Następnie mamy spotkanie w salce z księdzem proboszczem na katechizację, omawianie spraw trudnych dnia dzisiejszego w kościele oraz pytania i odpowiedzi. Spotkania te są dla nas bardzo owocne, opuszczamy kościół umocnieni w wierze i napełnieni nadzieją oraz obdarowani serdecznością.

Jak Ci Boże Ojcze nie dziękować!

      Dwa razy do roku uczestniczymy w rekolekcjach świętych, organizowanych przez Zarząd małych rycerzy.

Jest to czas działania Ducha Świętego. Wyjątkowi ojcowie rekolekcjoniści nauczają nas, wyjaśniają wątpliwości, ale i korygują nasze postawy wobec Kościoła świętego, kapłanów i bliźnich. Ta bezcenna nauka rozwija naszą duchowość, a Duch Święty w Swoim czasie przynosi owoce.

Będąc małym rycerzem Jezusowym oderwałam się od tego świata. Mam codzienny świat modlitwy i czas oczekiwania na spotkania modlitewne lokalne i spotkania krajowe, gdzie odczuwa się rycerską rodzinę.

Miłosierny Jezus wykrawa też czas dla bliźnich, których przyprowadza, aby pomóc słowem, bądź modlitwą.

Jak Ci Boże w Trójcy Jedyny nie dziękować!

Bądż uwielbiony Boże Ojcze w każdym naszym opiekunie duchowym i każdym małym rycerzu!

Poraj, 10.09.2024                                                                                   mr Maria

Legion Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego zatwierdzony w dniu 4 marca 2022 roku przez Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę – stabilne zatwierdzenie, istnieje w Szczecinie – dzięki uprzejmości ks. Proboszcza – prałata Aleksandra Ziejewskiego – od 2000 r. w kościele farnym przy parafii św. Jana Chrzciciela ul. Bogurodzicy 3a. Obecnie skupia 69 osób, należące do różnych parafii miasta i okolic, kilku sympatyków uczestniczących w organizowanych przez wspólnotę adoracjach i wspomagających swoją modlitwą. Legion Szczeciński liczy również 23 osoby przebywające już w wieczności.   

Do grupy Małych Rycerzy należy dużo osób starszych, cierpiących, w tym są osoby ciężko chore, łączące się z nami duchowo i ofiarujące swoje cierpienia w intencjach wspólnoty… Ich ból i cierpienie są potężną ofiarą przebłagalną rozbrajającą Sprawiedliwość Bożą i wyjednującą wszystkim łaskę Miłosierdzia i pokoju.

Spotkania modlitewne odbywają się  raz w tygodniu – w każdy wtorek miesiąca o godz. 15:00. Rozpoczęcie Koronką do Bożego Miłosierdzia i Mszą św., następnie jest godzinna modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, często prowadzone przez z ks. Proboszczem Aleksandra Ziejewskiego (na ile czas księdzu Aleksandrowi pozwala), a potem spotkanie na salce, na którym omawiamy sprawy organizacyjne oraz czytamy lekturę duchową (najczęściej orędzia Zofii Grochowskiej). Od 2013 r. Mali Rycerze ze Szczecina uczestniczą w Kwartalnych Dniach Skupienia organizowanych na terenie diecezji szczecińsko-kamieńskiej dla Wspólnoty i prowadzonych do 2017 roku przez ks. Jacka Skowrońskiego, a od 2017 r. przez ks. Dariusza Skibickiego (w okresie od stycznia 2020 rok do tej pory – przerwa z tytułu covit -19. Od 2023 roku dni skupienia prowadzone są przez ks. Tomasza Pirszela.

Od kwietnia 2005 roku, w każdy drugi piątek miesiąca Legion podejmuje całonocną adorację przed Najświętszym Sakramentem ( w godzinach 21:00 – 7:00 ), z Eucharystią o godz. 21:00.

Jako grupa modlitewna, mając świadomość, że największą i najdoskonalszą modlitwą jest ofiara samego Boga –  Jezusa Chrystusa we Mszy świętej, wspólnota zamawia wiele intencji Mszy św., m.in. w każdy wtorek miesiąca, a ponadto w innych kościołach miasta, w zależności od potrzeb i możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o  szybszy termin odprawienia Mszy św. ( sanktuarium Serca Pana Jezusa, kościół św. Jana Ewangelisty – ks. Pallotyni oraz u księży sympatyzujących ze wspólnotą). Pamięcią modlitewną obejmuje Kościół Święty, Ojca świętego, osoby konsekrowane, wspólnoty zakonne, Ojczyznę, zatwardziałych grzeszników, członków wspólnoty oraz ich rodzin, dusze czyśćcowe itp.. Średniorocznie zamawianych jest (pomijając szczególne akcje) ok. 170 intencji Mszy św.

Legion, mając świadomość własnej nędzy i słabości, od wielu lat zamawiał bardzo dużo mszy świętych za rycerzy, a od lutego 2015r. w drugiej połowie każdego miesiąca odprawiane są przez ks. Dariusza Skibickiego regularnie 3 msze św. w następujących intencjach:

  1. Wynagradzająca za grzechy świata, a szczególnie za grzechy Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego zwłaszcza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
  2. O Królowanie Trójcy Świętej w Małych Rycerzach Miłosiernego Serca Jezusowego, zwłaszcza
    w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, o powołania nowych, młodych rycerzy, o zgodę i jedność Legionu, o gorliwość apostolską, posłuszeństwo woli Bożej i moc Ducha Świętego dla Legionu oraz wierność Królowi Miłosierdzia i rycerskiemu powołaniu – przez wstawiennictwo Patronów Wspólnoty.
  3. O wyrwanie z mocy zła Małych Rycerzy MSJ w Szczecinie, łaskę zdrowia ciała i ducha oraz wypełnienie Woli Bożej dla nich i ich rodzin przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i św. Patronów miasta.

W 2009 r. Legion Szczeciński przyjął Ikonę Maryi Królowej Trzeciego Tysiąclecia, która od tamtej pory peregrynuje w rodzinach członków Legionu i z poza wspólnoty, tworząc wspólnotę Apostolatu Maryi Królowej Trzeciego Tysiąclecia.

Od września 2018r. w pierwszej połowie każdego miesiąca ks. Tadeusza Bachorz odprawia 3 msze św.
w intencjach o podobnym brzmieniu do intencji podanych powyżej, ale obejmujące wspólnotę Apostolatu Maryi Królowej Trzeciego Tysiąclecia modlitwą mszy świętej.

W celu objęcia legionu dodatkową ochroną, w dniu 23.08.2017r. zostało zamówionych 7 mszy św. wieczystych za rycerzy w tym za kapłanów prowadzących wspólnotę.

Legion czynnie uczestniczy w życiu naszej parafii – procesje, adoracje, droga krzyżowa.

Od 2009 roku Mali Rycerze czynnie włączyli się w tzw. Jerycho Różańcowe organizowane na terenie całego miasta. Początkowo przy bazylice 7 – dób, aktualnie – 3 doby. Należy zauważyć, że Rycerze należą do różnych parafii miasta, a uczestniczą chętnie nie tylko w Jerychu przy bazylice ale i innych kościołach Szczecina.

Wiele osób ze wspólnoty mocno zaangażowało się w propagowanie Ogólnopolskiej Krucjaty Różańcowej podjętej przez o. Paulinów z Częstochowy oraz Nowenny Pompejańskiej, tak szeroko rozpowszechnionej w naszej diecezji. Również większość Rycerzy należy do Wspólnot Nieustającego Różańca powstałych przy Bazylice Św. Jana Chrzciciela, jak też w innych parafiach (powstałych w okresie – październik – grudzień 2009r. w którego tworzeniu uczestniczyliśmy) – w naszej parafii powstały trzy takie wspólnoty oraz do Apostolatu Maryi Królowej Trzeciego Tysiąclecia (który w Szczecinie tworzyliśmy). Wielu kapłanów (w tym każdy kapłan przydzielany przez księdza proboszcza do prowadzenia wspólnoty) zostało objętych przez Rycerzy szczególną modlitwą poprzez Apostolat Margerytka. Na przełomie roku 2015/2016 Legion ze Szczecina zamówił 4 cykle 30 dniowych mszy świętych w intencji „o intronizację Jezusa Chrystusa na Króla Polski oraz o powstrzymanie nowego porządku świata” (msze święte były odprawiane od grudnia 2015r. do czerwca 2016r.). Ponadto w maju 2016r. został zamówiony 30 dniowy cykl mszy św. w int. kapłanów, a we wrześniu 30 dniowy cykl mszy wynagradzających za grzechy Narodu Polskiego.

Na przełomie ostatnich 5 lat legion zamawiał zamawia wiele mszy św. (w tym mszy św. wieczystych) w intencji rządu polskiego.

            Ponadto grupa uczestniczy w ogólnopolskich inicjatywach Małych Rycerzy podejmowanych
w określonych intencjach; typu: 40-dobowe Jerycho modlitewne (grupa szczecińska, 5 dób), codzienna lektura Pisma Świętego przez 90 dni, w okresie wielkopostnym podjęcie 40-dniowego postu (każdego dnia inna osoba), odmawianie siedmiu koronek, zamawianie ustalonych intencji mszalnych w ośrodkach całego kraju, tak, aby każdego dnia przez cały miesiąc była odprawiana inna Msza św. i inne. Poza tym w 2010r. Rycerze uczestniczyli w tworzeniu grup postnych za Ojczyznę i Kapłanów (post nadal kontynuowany). 15 kwietnia 2012 roku, na Jasnej Górze w Święto Bożego Miłosierdzia, Legion Małych Rycerzy MSJ podjął Krucjatę Wieczystej Adoracji Wynagradzającej Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi za grzechy Polski I Polaków, ofiarowaną za naszą ojczyznę, w której grupa szczecińska czynnie uczestniczy. Legion czynnie uczestniczył w akcji „Różaniec do granic”.

Od 2023 r. wiele osób z Legionu uczestniczy w adoracjach 24 Godzin Męki Pańskiej za Polskę, organizowanych raz w miesiącu w parafii św. Józefa w Szczecinie oraz od października 2023 r. członkowie wspólnoty rozpoczęli przyjmowanie i propagowanie przyjmowania Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi.

Każdy Rycerz, w miarę swoich możliwości, zabiega o codzienne uczestnictwo w ofierze mszy św.

Inne działania na przełomie lat:

1) obrona Krzyża i wartości chrześcijańskich:

– walka o nieusuwanie Krzyża z urzędu miasta w Świnoujściu, zwłaszcza w czasie trwania rozprawy sadowej – poprzez post i zamawiane Msze św. o zwycięstwo Prawdy (sprawa została objęta całonocną adoracją modlitewną przed Najświętszym Sakramentem);

– włączenie się w walkę z kondomatami na terenie miasta (wysyłanie e-maili do radnych Miasta, co wywołało silny odzew dziennikarzy);

– ochrona telewizji publicznej przed wprowadzaniem treści satanistycznych do programów telewizyjnych
i obsadzaniem stanowisk osobami  powiązanymi ze środowiskiem satanistyczno-okultystycznymi (Nergal) – petycje wysyłane drogą elektroniczną

– walka o rodzinę – wspieranie działań na rzecz zmniejszenia rozwodów – wspomaganie  finansowe fundacji Mama i Tata;

– obrona  małżeństwa i rodziny – wysyłanie drogą elektroniczną protestów przeciwko zmianom w prawie na rzecz homoseksualistów i związków partnerskich;

– zachęcanie do modlitwy różańcowej w swoich środowiskach życia i  pracy np. założenie w zakładzie pracy Róży Różańcowej;

– zbieranie podpisów w obronie radia Maryja i Telewizji Trwam;

2) obrona dzieci nienarodzonych:

– każdorazowo przy zmianach ustaw dot. zapisów ochrony prawnej życia ludzkiego  – zbieranie podpisów
w obronie dzieci nienarodzonych (pisanie listów, podpisywanie petycji również drogą internetową);

– na przełomie lat w 2008-2009, przez 9 miesięcy prowadzenie adoracji I sobotnich w intencji Dzieci Nienarodzonych;

– uczestnictwo w jednodniowej ogólnoświatowej akcji internetowej w obronie nienarodzonych poprzez podejmowanie modlitwy i postu (27 listopada) ;

– włączanie się każdego roku w akcję Uratuj Świętego, której celem jest 9-dniowa modlitwa za dzieci poczęte, zagrożone aborcją.

– uczestnictwo w Marszu dla Życia organizowanym w Szczecinie od kilku lat;

3) ochrona miasta

– ofiarowanie modlitw, postu, a zwłaszcza  zamawianie intencji Mszy św. w obronie mieszkańców Szczecina przed wpływami zła – Targi Sydonii ( parę lat temu, zanim sprawa została upowszechniona za pośrednictwem ks. Chrystusowców, rycerze b. mocno czuli temat zagrożeń duchowych dla mieszkańców miasta i okolic płynących z organizacji tego rodzaju imprez);

– ofiarowanie modlitw, postu, a zwłaszcza  zamawianie intencji Mszy św. w obronie mieszkańców Szczecina przed wpływami zła – Usypywanie  przez mnichów buddyjskich tzw. Buddystycznej Mandali Życia w Książnicy Pomorskiej w 2008r. (część osób trwała na adoracji przed Najświętszym Sakramentem,
a część poszła nad Odrę wrzucając medaliki Niepokalanej i św. Benedykta do rzeki);

W ramach działań w sferze materialnej, Rycerze w części sfinansowali zakup sprzętu liturgicznego do kaplicy szpitalnej przy ul. Unii Lubelskiej, a także w bazylice św. Jana Chrzciciela – bielizny ołtarzowej, jak również obrazu św. s. Faustyny i XIII stacji Drogi Krzyżowej, zakup figury św. Jana Ewangelisty oraz ofiary na Korony i inne wota do obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski.

Rycerze czynnie udzielają się w świadczeniu sobie wzajemnie, a także innym – pomocy materialnej, poprzez wsparcie finansowe, nieraz zapewnienie pracy, mieszkania, w wielu wypadkach wspomagają, finansując drugim wyjazd na pielgrzymki, czy rekolekcje.

mr Anna A.S.

Szczecin, dnia 22.08.2024 r.

Informacje o działalności Grupy Modlitewnej Legionu Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego przy Parafii św. Trójcy we Wrocławiu, ul. Krzycka 42

Legion Małych Rycerzy MSJ to wspólnota, która powstała na terenie Polski w 1991 r.

Założycielką jest śp. s. Zofia Grochowska. We Wrocławiu, dzięki staraniom i wytrwałej modlitwie Donaty Schimy utworzono wspólnotę pod nadzorem ks. prałata Jana Czaplińskiego w roku 1997. Za datę rozpoczęcia działalności przyjęto 12.04.1997 r. tj. dzień kiedy nasza animatorka otrzymała Dyplomik Małego Rycerza MSJ. W roku 2022 obchodziliśmy 25-lecie wrocławskiej Grupy Modlitewnej. W roku 2002, po przejściu na emeryturę ks. prałata Jana Czaplińskiego, opiekę przejął ks. Andrzej Szyc, nowy ksiądz proboszcz parafii.

Nasza działalność skupia się na codziennych obowiązkach i powinnościach Rycerza wynikających z Regulaminu.

Obecnie Grupa Modlitewna we Wrocławiu skupia 49 osób, należących do różnych parafii na terenie miasta i okolic oraz kilku sympatyków uczestniczących w organizowanych przez wspólnotę adoracjach i wspomagających nas swoją modlitwą.

Do Grupy należy wiele osób starszych, cierpiących, w tym są osoby ciężko chore łączące się z nami duchowo i ofiarujące swoje cierpienia w intencjach wspólnoty. Ich ból i cierpienie są potężną ofiarą przebłagalną, wyjednującą łaskę miłosierdzia i pokoju.

Od początku spotkania modlitewne odbywały się dwa razy w miesiącu: w 2-gą sobotę miesiąca od 13.00 – 18.00 z ofiarą Mszy św. o godzinie 15.00 i wystawieniem Najświętszego Sakramentu po Mszy św. w 4-tą sobotę miesiąca modlitwy rozpoczynano o godz. 21.00, przy wystawionym

Najświętszym Sakramencie do godz. 6.00 następnego dnia, niedzieli, po czym Rycerze uczestniczyli w ofierze Mszy św. w zamówionej intencji.

Czas pandemii zmienił naszą działalność. Adoracje nocne od lutego 2022 r. zostały zawieszone. Aktualnie spotykamy się, aby wielbić i dziękować Panu Bogu za Jego Miłość i Miłosierdzie, w 2-gą sobotę każdego miesiąca. Modlitwy przed wystawionym Najświętszym

Sakramentem rozpoczynamy o godz. 12.00. O godz. 14.00 uczestniczymy w ofierze Mszy św.

Nasze modlitwy ofiarujemy w intencji wszystkich ludzi i całego świata. Przepraszamy i wynagradzamy za grzechy świata, nasze i naszych rodzin błagając o Miłosierdzie Boże, by pokój zapanował w sercu każdego człowieka. Prosimy o potrzebne dary Ducha Świętego.

Ofiarujemy nasze modlitwy w intencjach Ojca św. i za jego osobę, za cały Kościół Powszechny: za kardynałów, biskupów, kapłanów. Polecamy Miłosierdziu Bożemu dusze w czyśćcu cierpiące, dzieci nienarodzone, ofiary wojny oraz prześladowanych chrześcijan.

Na spotkaniach odmawiamy: Różaniec św., Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Drogę Krzyżową, litanie, śpiewamy pieśni okolicznościowe.

Jako grupa modlitewna, mając świadomość, że najdoskonalszą modlitwą jest ofiara samego Jezusa Chrystusa we Mszy św., wspólnota zamawia intencje Mszy św. w innych kościołach, w zależności od potrzeb i możliwości np. – w latach 2012-2014 w Sanktuarium p.w. św. Filomeny w Gniechowicach oraz u księży powiązanych z Legionem MRMSJ.

W roku 2022 zamówionych i odprawionych było 51 Mszy św. w różnych intencjach.

Bierzemy udział w rekolekcjach i spotkaniach organizowanych przez Zarząd Legionu: w Częstochowie coroczne zawierzenie Legionu Najświętszej Maryi Pannie, w Niepokalanowie Triduum ku czci Boga Ojca.

Nasza grupa modlitewna uczestniczy w życiu parafii pw. Trójcy Świętej, gdzie dzięki uprzejmości ks. proboszcza Andrzeja Szyca możemy na comiesięcznych spotkaniach oddawać cześć Panu Bogu, uczestniczymy w procesjach, adoracjach, Drodze Krzyżowej.

Ponadto nasza Grupa Modlitewna uczestniczy w ogólnopolskich inicjatywach Małych

Rycerzy MSJ, podejmowanych w określonych intencjach: Krucjata Adoracji nocnych w rodzinie, Krucjata Wieczystych Adoracji wynagradzających za Ojczyznę, post o nawrócenie grzeszników (praktyka postu przez 12 piątków).

Wzorem założycielki wspólnoty otaczamy gorliwą modlitwą kapłanów tworząc „Margaretki”.

W roku 2022 były odmówione przez nas 3 Nowenny Pompejańskie w intencjach: o nawrócenie Rosji i ochronę świata, o ocalenie Polski i Polaków i o łaskę pokoju dla Polski i świata.

Inne działania na przełomie lat: różaniec do granic, wielka pokuta, starania o ustanowienie święta Boga Ojca (zbieranie podpisów pod petycją do Ojca św. Benedykta XVI i Franciszka), koronka na ulicach miast; duchowa adopcja dziecka poczętego z modlitwą pod szpitalem przy ul. Borowskiej we Wrocławiu (w 1-szą sobotę miesiąca, od roku 2021 do czerwca 2022 r.), marsz dla życia – 09.10.2022, zawierzenie 33 dni św. Józefowi, 33-dniowe zawierzenie Jezusowi przez Maryję wg św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, 7 koronek w intencjach podanych przez założycielkę Legionu (1 raz w tygodniu).

Większość Rycerzy należy do Wspólnot Nieustającego Różańca powstałych we Wrocławiu w 2009 r. We Wrocławiu dzięki wielkiemu zaangażowaniu Rycerki LMRMSJ powstało 31 Wspólnot Nieustającego Różańca i w ten sposób modlitwa różańcowa w naszym mieście trwa nieustannie.

Mając świadomość, że Maryja jest pośredniczką wszelkich łask podjęliśmy 46-dniowe zawierzenie pod płaszczem Matki Bożej z Guadalupe: od 28.10.2022 do 12.12.2022 połączone z okryciem płaszczem Maryi w Gwizdowie (Podkarpacie), od 02.01.2023 do16.02.2023 oraz od 19.03.2023 do 03.05.2023 – 46 dni za Polskę o Miłosierdzie Boże z prymasem bł. Stefanem kardynałem Wyszyńskim i bł. Elżbietą Różą Czacką.

Nasza założycielka 15.04.1995 r. powiedziała: „Niech w waszym życiu jako Wspólnocie MRMSJ będzie jedno hasło Miłość Boga i bliźniego”. Dlatego rycerze udzielają sobie pomocy materialnej, poprzez wsparcie finansowe umożliwiające drugim wyjazd na pielgrzymki i rekolekcje.

Na uwagę zasługują znaczne ilości zamawianych Mszy św. przez Zarząd Legionu MRMSJ w intencjach pilnych, ważnych i adekwatnych do sytuacji i wyzwań duchowych i życiowych, w których mamy udział.

Legion Małych Rycerzy MSJ spełnia ciche i pokorne apostolstwo ku chwale Bożej.

  1. Działanie: – grupa spotyka się z kapłanem jeden raz w miesiącu w Pelplinie. Omawiamy sprawy organizacyjne grupy, następnie jest katecheza wygłoszona przez kapłana oraz modlitwa różańcowa, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz uczestniczymy we wspólnej mszy świętej. W spotkaniu uczestniczy z różną frekwencją od 8 do 16 osób. W 2023 roku 4 osoby złożyły zgłoszenia kandydata i do chwili obecnej pozostają w takim stanie. W 2024 roku jedna rycerka odeszła do wieczności (Teresa Meler), w latach od 2021 do 2022 zmarły 3 rycerki ( Helenka Rojek, Genowefa Draim i Urszula Stankiewicz).
  2. Publikacje: grupa zaopatruje się kwartalnik wewnątrz-wspólnotowy „Głos Małego Rycerza” i inne książki opracowane i wydawane na potrzeby Legionu MRMSJ, w tym; Vademecum Mr oraz inne modlitewniki to jest: do Boga Ojca, Krwi Chrystusa, modlitwy uniżenia oraz książki z tekstami założycielki, śp. Zofii Grochowskiej dla uczestników, którzy przychodzą na comiesięczne spotkania.
  3. Rekolekcje, zjazdy, spotkania: Corocznie grupa powyżej 10 osób uczestniczy w Triduum Boga Ojca w Niepokalanowie w sobotnio – niedzielnym czuwaniu oraz reprezentant w spotkaniu animatorów. Niektórzy członkowie uczestniczą również w rekolekcjach organizowanych przez Legion MRMSJ.
  4. Msze święte: Grupa zamawia intencje mszy świętych wynagradzających w pierwsze soboty miesiąca oraz inne intencje mszy świętych wynagradzających Bogu Ojcu, Jezusowi podejmowanych w Legionie MRMSJ lub w intencjach kapłanów, kościoła świętego i ojczyzny.
  5. Inicjatywy: Włączanie się członków w modlitwy i krucjaty różańcowe, adorację Najświętszego Sakramentu w Pelplinie, peregrynacja figury Matki Bożej z Gwadelupe oraz obrazu Króla Miłosierdzia Polski, Organizowanie Pielgrzymek do Sanktuarium Maryjnych oraz Jezusa Miłosiernego i Krwi Chrystusa.
  6. Inicjatywy indywidualne: Poświęcenie się Sercu Jezusa i Maryi osobista 33 dniowa formacja oraz nabożeństwo do Świętego Józefa i Michała Archanioła.
    Opracowała: Bożena Karzyńska – zastępca animatorki, Elżbiety Piątek.

Nasza wspólnota małych rycerzy liczy prawie 30 lat, a można też liczyć, że już przeszło 32 lata. Mianowicie zaczęło się od adoracji prowadzonych w kaplicy szpitalnej w Kraśniku od 25 stycznia 1992 r./ dzień nawrócenia Świętego Pawła pod wpływem broszurki o adoracjach prowadzonych w kościele Chrystusa Króla w Warszawie w okresie od sierpnia 1980 r. do stanu wojennego /później wznowionych /. Pod wpływem tej lektury zaczęłyśmy adoracje we cztery, a na dziesiątej adoracji było nas 40 osób. Ówczesny ksiądz proboszcz po wnikliwej rozmowie i udzieleniu pewnych wskazówek wyraził zgodę i błogosławieństwo.

Po trzech latach modlitwy w kaplicy w każdą sobotę, tj. na początku 1995r. „wpadła nam w rękę” książka Zofii Grochowskiej „Czas ostatniej szansy„ wydana przez Apostolstwo Miłosierdzia Bożego w Warszawie. Była tam mowa o tworzącym się Legionie Miłosierdzia Bożego z propozycją przyłączenia się do tworzącej się wspólnoty i zapisach u Zofii Grochowskiej w Tolkmicki lub Apostolstwie Miłosierdzia Bożego w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 44. Sądzę, że to pod działaniem Ducha Świętego, bo pod koniec lutego 1995r. wysłaliśmy pierwsze zgłoszenia do Apostolstwa Miłosierdzia Bożego w Warszawie i zapisało się od razu kilkanaście osób. Pierwsze wpisy były z datą 28.02.1995. i 25.03.1995r. następne to rok 1996 i kolejne lata. Tak też grupa adoracyjna przekształciła się w Legion Małych Rycerzy Miłosierdzia Bożego, a od 1998 r. we wspólnotę Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego

Kiedy księża Jezuici z Sanktuarium Serca Jezusowego w Kaliszu objęli patronat nad Legionem Małych Rycerzy i na spotkaniu w dniu 26 listopada 1998r. wyodrębnili 26 ośrodków rejonowych wspólnoty, jednym z takich ośrodków został mianowany Kraśnik obejmujący ponad 30 miejscowości, w których łącznie było 235 osób małych rycerzy. Stąd też do tej pory, choć wiele się zmieniło jednak z Kraśnikiem łączą się też inne miejscowości z diecezji lubelskiej, ale też i sandomierskiej.

Przez ten okres od 1998r. do 2016 r. co roku jeździliśmy na triduum poświęcone Bogu Ojcu do Kalisza, a od 2017 r. do Niepokalanowa, po drodze do Świętego Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii, na zawierzenie Matce Bożej do Częstochowy, do Łagiewnik modląc się o Miłosierdzia Boże u Króla Miłosierdzia oraz organizowaliśmy inne pielgrzymki we własnym zakresie. Uczestniczyliśmy w wielu inicjatywach wspólnoty organizowanych na szczeblu zarządu, jak i lokalnym, między innymi we Włocławku Polska pod Krzyżem , czy w Różańcu do Granic w Strzyżewie, w Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Warszawie,

W 2014 r. organizowaliśmy w Kraśniku dwudniowe rekolekcje. Aktualnie organizujemy jednodniowe dni skupienia lokalne przy kościele Miłosierdzia Bożego w Kraśniku. W bieżącym roku mieliśmy dzień skupienia z księdzem cystersem z Wąchocka o. Benedyktem Zielińskim.

Uczestniczymy też we wszystkich uroczystościach lokalnych przy naszej parafii i włączamy się w inicjatywy, czy potrzeby parafii.

Od lat zamawiamy przynajmniej raz w miesiącu Msze święte w ważnych intencjach w naszym kościele. Modlimy się za kapłanów, za wspólnotę, o pokój na świecie, za naszą Ojczyznę, zamawiamy też Msze Święte w innych kościołach w zależności od potrzeb. W każdy trzeci piątek miesiąca są u nas Msze Święte zbiorowe do Miłosierdzia Bożego. Od lat składamy tam intencje o ustanowienie Dnia Boga Ojca Stworzyciela, za kapłanów, grzeszników, dusze czyśćcowe, dzieci nienarodzone itp.

 Odmawiamy nowenny przed świętami takimi jak: Święto Boga Ojca, Chrystusa Króla, Matki Bożej Szkaplerznej, czy Częstochowskiej. Uczestniczymy w odpustach w naszym kościele w Dzień Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny, i w tych dniach od godz. 15-tej do wieczorowej Mszy Świętej prowadzimy adorację Najświętszego Sakramentu, zawsze też prowadzimy adoracje związane ze Świętem Boga Ojca, czy Chrystusa Króla.

Co roku w dniu 28 września uczestniczymy w modlitwie koronkami do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast. Każdego 5-go dnia miesiąca, lub około tej daty odmawiamy 7 koronek do Miłosierdzia Bożego w różnych intencjach poprzez Rany Pana Jezusa. Co roku prowadzimy adoracje w kościele Miłosierdzia Bożego w Kraśniku w triduum paschalne. Przez pewien okres prowadziliśmy całonocną adorację w wielki czwartek.

W kaplicy szpitalnej w Kraśniku modliliśmy się przez 27 lat w każdą sobotę i nie tylko, do czasu likwidacji kaplicy tj. do czerwca 2019 r.

Po zlikwidowaniu kaplicy modlimy się w kościele, ale już nie mamy cotygodniowych adoracji, nie mamy też żadnego pomieszczenia, gdzie moglibyśmy się spotykać, nie mamy opiekuna kapłana, choć z każdą inicjatywą zwracamy się do księdza proboszcza. Spotykamy się tylko na Mszach Świętych, czy przed kościołem po Mszy Świętej, chyba, że organizujemy jakieś większe spotkanie, czy czuwanie.

Prowadzimy kronikę wspólnoty, już w trzeciej księdze, gdzie wpisujemy ważniejsze sprawy, spotkania, udokumentowane zdjęciami z tych okoliczności.

Przez ten okres 30 lat część osób odeszło do Pana, niektórzy nie mogą uczestniczyć we wspólnych modlitwach ze względu na podeszły wiek i zły stan zdrowia. Niektórzy przeszli do innych wspólnot, niektóre miejscowości wykruszyły się zupełnie.

I tak z 5-ciu parafii kraśnickich łącznie we wspólnocie jest 47 osób w tym z naszego kościoła Miłosierdzia Bożego 19 osób. Z tych 47 wszystkich – 14 osób jest chorych nie uczestniczy we wspólnych modlitwach, a z naszej parafii 6, co nie znaczy, że nie modlą się w domu. W ostatnim czasie do wspólnoty wstąpiło 5 osób. Licząc członków z rejonu tj. z parafii w Batorzu, Chełmie, Ćmilowie, Hucie Józefów, Lipie, Polichnie, Łęcznej i Puchaczowie, Michowie, Stróży, Wojciechowie, Zdziłowicach łącznie jest ponad 80 osób.

Niektórzy jednak pytają dlaczego wspólnota jest nie zatwierdzona i to powstrzymuje pewne osoby do wstąpienia, również kapłani lepiej traktują wspólnoty zatwierdzone przez kościół np. Legion Maryi od takiej wspólnoty jak nasza, która niby jest przy kościele, ale nie całkiem w kościele.

Nadmienię jeszcze, że jest pewna grupa osób, która łączy się z nami choć nie należą do wspólnoty, jeżdżą z nami na pielgrzymki, przychodzą na modlitwy, niektórzy się namyślają czy się nie wpisać, gdyby wspólnota była oficjalnie w kościele na pewno mieliby większą chęć przynależenia do niej. Otrzymujemy 50 sztuk czasopisma „Głos Małego Rycerza” dla samego Kraśnika toteż jest kilkanaście osób, które systematycznie czytają choć nie są we wspólnocie i interesują się tym co się dzieje, łączą się w modlitwie.

Z sąsiednich miejscowości rycerze nasi, ci którzy mogą czytać, otrzymują po kilka egzemplarzy Głosu MR.

Tak w wielkim skrócie przedstawia się nasza działalność. Dziękujemy Prezesowi wspólnoty i całemu Zarządowi za współpracę, inicjatywy, serdeczność i życzliwość.

Dziękujemy też kapłanom opiekującym się wspólnotą, poświęcającym nam czas i modlitwę i wspierającym nas.

Za wspólnotę MR MSJ

mr Cecylia D.

Nasza wspólnota Legion Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego w Kraśniku liczy prawie 30 lat. Pierwsze wpisy są z datą 28.02.1995. i 25.03.1995r. następne to rok 1996 i kolejne lata. Zaczynaliśmy adoracje jako grupa modlitewna w 1992 r, a następnie grupa ta przekształciła się w Legion Miłosierdzia Bożego, aktualnie Legion Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego,

Przez 27 lat modliliśmy się w każdą sobotę w kaplicy szpitalnej, a podlegaliśmy pod parafię Miłosierdzia Bożego w Kraśniku. Kiedy kaplica została zlikwidowana w 2019 r. modlimy się w kościele Miłosierdzia Bożego , ale już nie w każdą sobotę, a każdego 5-go dnia miesiąca lub w pierwszą niedzielę oraz w każdy trzeci piątek , kiedy odprawiane są Msze święte zbiorowe do Miłosierdzia Bożego, gdzie zawsze składamy różne ważne intencje.

Przez ten okres 30 lat część osób odeszło do Pana, niektórzy weszli nowi do wspólnoty i tak aktualnie z 5-ciu parafii kraśnickich łącznie we wspólnocie jest 47 osób w tym z naszej parafii Miłosierdzia Bożego 19 osób. Z tych 47 wszystkich – 14 osób jest chorych nie uczestniczy we wspólnych modlitwach, co nie znaczy, że nie modlą się w domu. W ostatnim czasie do wspólnoty wstąpiło 5 osób. Z nami łączą się też osoby z dawnego rejonu tj. z parafii w Batorzu, Chełmie, Ćmielowie, Hucie Józefów, Lipie, Polichnie, Łęcznej i Puchaczowie, Michowie, Stróży, Wojciechowie, Zdziłowicach łącznie jest ponad 80 osób. Razem jeździmy na czuwania, zjazdy, niektórzy przyjeżdżają też do nas na dzień skupienia.

Organizujemy dni skupienia przy naszej parafii, w tym roku mieliśmy taki dzień skupienia z ojcem cystersem z Wąchocka. Część osób z naszej wspólnoty uczestniczyło w kilkudniowych rekolekcjach w Kaliszu, Częstochowie, czy Niepokalanowie. Jeździmy też na zjazdy, czuwania modlitewne do Częstochowy, Warszawy, czy Niepokalanowa.

Uczestniczymy też we wszystkich uroczystościach lokalnych przy naszej parafii i włączamy się w inicjatywy, czy potrzeby parafii.

Od lat zamawiamy przynajmniej raz w miesiącu Msze święte w ważnych intencjach w naszym kościele, modlimy się za kapłanów, za wspólnotę, o pokój na świecie, za naszą Ojczyznę w zależności od potrzeb. nienarodzone itp. Odmawiamy nowenny przed świętami takimi jak Święto Boga Ojca, Chrystusa Króla, Matki Bożej Szkaplerznej, czy Częstochowskiej. Uczestniczymy w odpustach w naszym kościele w Dzień Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny, i w tych dniach od godz. 15-tej do wieczorowej Mszy Świętej prowadzimy adorację Najświętszego Sakramentu, zawsze też prowadzimy adoracje związane ze Świętem Boga Ojca, czy Chrystusa Króla.

Co roku w dniu 28 września uczestniczymy w modlitwie koronkami do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast . Co roku prowadzimy adoracje w kościele Miłosierdzia Bożego w Kraśniku w triduum paschalne.

Niektórzy jednak pytają dlaczego wspólnota nie jest zatwierdzona i to powstrzymuje pewne osoby do wstąpienia, wspólnota zatwierdzona przez kościół jest bardziej wiarygodna .

Prowadzimy kronikę wspólnoty, już w trzeciej księdze, gdzie wpisujemy ważniejsze sprawy, spotkania, udokumentowane zdjęciami z tych okoliczności.

Nadmienię jeszcze, że jest pewna grupa osób, która łączy się z nami choć nie należą do wspólnoty, jeżdżą z nami na pielgrzymki, przychodzą na modlitwy, niektórzy się namyślają czy się nie wpisać, gdyby wspólnota była oficjalnie w kościele na pewno mieliby większą chęć przynależenia do niej. Otrzymujemy 50 sztuk czasopisma „Głos Małego Rycerza”dla samego Kraśnika toteż jest kilkanaście osób, które systematycznie czytają choć nie są we wspólnocie i interesują się tym co się dzieje, łączą się w modlitwie.

Z sąsiednich miejscowości rycerze nasi otrzymują po kilka egzemplarzy Głosu MR.

Tak w wielkim skrócie przedstawia się nasza działalność. Dziękujemy Prezesowi wspólnoty i całemu Zarządowi za współpracę , inicjatywy, serdeczność i życzliwość. Dziękujemy też kapłanom opiekującym się wspólnotą, poświęcającym nam czas i modlitwę i wspierającym nas. 

mr. Cecylia z Kraśnika

Wspólnota MRMSJ w łodzi liczy 17 osób (czynnych 6 osób) . W ciągu roku Małym Rycerzem MSJ została 1 osoba i 3 osoby są kandydatami na Małego Rycerza. W ciągu ostatniego roku odeszła do Pana 1 osoba – animator wspólnoty, śp. Janina Wójcik. Nową animator została mr Grażyna Lis.

Comiesięczne spotkania MRMSJ odbywają się w każdy 4 czwartek miesiąca, w Parafii pw. św. Wincentego Pallottiego, w Sanktuarium Świętości Życia w Łodzi. Po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia (godz. 15.00) jest odprawiona Msza Św. w intencji MRMSJ. Po Mszy Św. adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Następnie spotykamy się z opiekunem naszej wspólnoty ks. Tomaszem Idczak, wspólnie modlimy się i omawiamy różne bieżące sprawy.

mr Grażyna Lis

Stan naszej wspólnoty określony na dzień 03.08.2024 r. wynosi: 19 rycerzy oraz trzech kandydatów. Naszym opiekunem duchowym dotychczas był sercanin ksiądz Jerzy Wilk, jednak od września tego roku Proboszcz naszej parafii ks. Florian Gruca wyznaczy nowego opiekuna wspólnoty, ponieważ ww. ks. Wilk wyjechał na misje do Kijowa. Współpraca Małych Rycerzy z naszym Proboszczem oraz innymi kapłanami przebiegała i przebiega bardzo dobrze. Zawsze z ich strony możemy liczyć na wsparcie i pomoc. Na spotkania udostępnioną mamy salkę w Domu Parafialnym, a w zebraniach wspólnoty uczestniczą także nasi opiekunowie duchowni.

Bełchatowska Wspólnota Małych Rycerzy aktywnie uczestniczy w życiu parafii. Odmawiamy nowennę w intencji kapłanów a rycerka Maria od lat organizuje pielgrzymki do Medjugorie. W zależności od potrzeb organizujemy także 24 godzinne Jerycha.

Jako wspólnota spotykaliśmy się w każdy drugi piątek miesiąca na Mszy Świętej odprawianej w intencji Małych Rycerzy. Po Mszy prowadzimy różaniec oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Po adoracji, natomiast następują spotkania formacyjne, w których dotychczas uczestniczyło średnio ok. 12 czy też 15 Małych Rycerzy. Mamy już zarezerwowanie Masze Święte na rok 2025, które będą odprawiane w naszych intencjach, tak jak do tej pory: w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18:00, następnie będziemy odmawiać Różaniec i adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Na najbliższym spotkaniu zastanowimy się czy zmienić dzień naszych spotkań organizacyjnych.

Prenumerujemy Głos Małego Rycerza w ilości 30 sztuk. W tym miejscu chcemy podzielić się radością z tego, że kilka osób po nabyciu czasopisma i jego lekturze wyraziło zgodę na wstąpienie do naszej wspólnoty.

Nasi Rycerze postawili na swój rozwój duchowy i dlatego też, między innymi, licznie uczestniczą w rekolekcjach, np. w Częstochowie, Skrzatuszu… Także do Niepokalanowa udała się liczna grupa reprezentantów licząca 20 osób.

Za każde zaangażowanie i okazaną nam pomoc z serca dziękujemy! Dziękujemy kapłanom oraz wszystkim Małym Rycerzom, a także tym wszystkich, którzy pamiętają o nas w modlitwie.

Za wasze dobro – serdeczne Bóg zapłać!

W mieniu bełchatowskich Małych Rycerzy:
 L. Szymańska

Bełchatów, dnia 03.08.2024r.

  1. Stan liczebny 10 członków
  2. Zmarła 1 osoba
  3. Brak nowych powołań
  4. Spotkania modlitewne (miejsce) – Klasztor Ojców Bernardynów
  5. Opiekun grupy – O. Hubert
  6. Spotkania modlitewne (częstotliwość) – w każdy 3 piątek miesiąca.
  7. Program spotkania:
    • Msza św. godz. 15:00
    • Koronka do Bożego Miłosierdzia
    • Adoracja Najśw. Sakramentu
    • Droga Krzyżowa + modlitwy i pieśni.
  8. Udział w spotkaniach ogólnopolskich: Częstochowa + Niepokalanów

1 sierpnia 2024

Wiesław Bober

Sprawozdanie z życia i działania grupy modlitewnej Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego w Pleszewie

Grupa liczy 14 osób (w tym większość w podeszłym wieku z niesprawnością ruchową)
Od 2018 roku opiekunem grupy jest Ksiądz Kanonik Krzysztof Guziałek – Proboszcz Parafii pw. Św. Floriana i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie.

Członkowie grupy uczestniczą:
– w zamawianych Mszach Świętych w pierwsze piątki miesiąca w intencjach wszystkich Małych Rycerzy MSJ żywych i zmarłych, ku czci Boga Ojca
– w Adoracjach Najświętszego Sakramentu w pierwsze piątki miesiąca oraz każdego 13 dnia miesiąca; Msza Święta Wynagradzająca za grzechy świata o godz. 15:00
– każdego 17 dnia miesiąca wspólnie odmawiamy AKT OFIAROWANIA SIĘ CHRYSTUSOWI MIŁOSIERNEMU, PRZYRZECZENIE oraz WEZWANIE DO ŚWIĘTYCH PATRONÓW i odmawiamy 7 KORONEK DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA w intencjach podanych przez siostrę Zofię Grochowską a po Kornkach AKT UZNANIA JEZUSA KRÓLEM
– kontynuujemy NOCNĄ ADORACJĘ W RODZINIE wg O. Mateo każdego 16 i17 dnia miesiąca
– uczestniczymy w KRUCJACIE WIECZYSTEJ ADORACJI WYNAGRADZAJĄCEJ NAJŚWIĘTSZM SERCOM JEZUSA I MARYI ZA GRZECH POLSKI I POLAKÓW, OFIAROWANĄ ZA NASZĄ OJCZYZNĘ
Mamy udział:
– w codziennym odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia
– w modlitwach Adopcji Dziecka Poczętego
– w modlitwach za Kapłanów (Apostolat Margaretka)
– w Żywym Różańcu
– w Różańcu Rodziców za Dzieci
– w Apostolstwie Dobrej Śmierci (Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci)
– w codziennym, pełnym uczestnictwie we Mszy Świętej

– w corocznym włączaniu się w Koronkę do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast
– w indywidualnych Adoracjach Najświętszego Sakramentu z wykorzystaniem modlitw zawartych w formacyjnych materiałach
Członkowie grupy zostali zaopatrzeni:

– w Medaliony Zbawienia
– w Żelazne Łańcuszki ( Niewolnicy Jezusa w Maryi)
– w Szkaplerze Męki Pańskiej Błogosławieństwa i Opieki

– w Różańce Dzieci Nienarodzonych
–  w materiały formacyjne tj.  ŚPIEWNICZEK MAŁEGO RYCERZA,
 VADEMECUM MAŁEGO RYCERZA, MODLITWY I PRAKTYKI DUCHOWE NA RÓŻNE OKAZJE, SYTUACJE I POTRZEBY, POKUTNIK

– rozprowadzane są kwartalniki GŁOS MAŁEGO RYCERZA

Podjęliśmy starania o zatwierdzenie działalności WSPÓLNOTY MAŁYCH RYCERZY MIŁOSIERNEGO SERCA JEZUSOWEGO w Diecezji Kaliskiej ale napotykamy na trudności, modlimy się o aprobatę oraz nowe powołania do naszej grupy modlitewnej.

Pleszew 3.08.2023

mr Barbara Kałużna

Powstanie lokalnej wspólnoty zawdzięczamy Duchowi Świętemu, który poprzez wybrane dusze ludzkie (śp. Zofia Grochowska, Wiesław Kaźmierczak, który wstąpił w szeregi Legionu 15.09.1993r.), różne sploty Bożych okoliczności i przychylności duchownych (ks. Prob. Kazimierza Bednarskiego i kolejnych opiekunów, Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, Księży Jezuitów w tym ks. Zdzisława Pałubickiego i innych) doprowadził do lokalnych struktur i formacji duchowej wspólnoty modlitewnej zrzeszającej Małych Rycerzy, (także czcicieli i sympatyków) Bożego Miłosierdzia.
Za datę powołania wspólnoty parafialnej przyjęto 12 luty 1995 r. tj. pierwszej Mszy św. i spotkania modlitewnego 18 założycieli, których delegaci po uprzednim spotkaniu 29 stycznia 1995 r. z założycielką Legionu s. Zofią Grochowską tego dnia spotkali się z Ks. Prob. Kazimierzem Bednarskim. Ks. Proboszcz po 3-letniej obserwacji i wysłuchaniu delegacji podjął decyzję powołania lokalnej grupy modlitewnej z kultem Miłosierdzia Bożego i ustanowił liderem tej grupy Wiesława Kaźmierczaka powierzając wspólnocie patronat nad co miesięcznymi nocnymi adoracjami wynagradzającymi NSPJ i NSM w pierwsze piątki miesiąca z Mszą św. za Ojczyznę. Informacje te zostały podane do wiadomości parafian w gazetce parafialnej Nasze Życie. Należy podkreślić, że istotnym czynnikiem w tym czasie były pierwsze rekolekcje o Bożym Miłosierdziu w parafii prowadzone przez karmelitę o. Jana Ewangelistę Krawczyka.
Od tego czasu dość dynamiczne były działania grupy, która pod opieką kolejnych 15 opiekunów, wzrastała duchowo i liczebnie do 50 osób także spoza parafii: miasta, okolic a nawet z diecezji.
Do najważniejszych działań i osiągnięć życia duchowego na przestrzeni blisko 30 lat były (i są jeszcze):
1. Co miesięczne spotkania parafialnej grupy (przebieg: – Różaniec św., – Msza św. o 15:00, – Koronka do BM, spotkanie formacyjno-informacyjne); grupy, która powiększyła się liczebnie o kolejnych członków z innych parafii miasta i okolic stając się ośrodkiem diecezjalnym tej formacji duchowej.
2. Co miesięczne nocne adoracje wynagradzające NSPJ i NSM w pierwsze piątki miesiąca z Mszą św. za Ojczyznę (odprawia opiekun lub zapraszani kapłani z miasta i diecezji)
3. Okolicznościowe adoracje do północy:
➢ Ku czci Króla Miłosierdzia – 22 lutego, przed obrazem Jezusa Miłosiernego
➢ Ku czci św. Józefa obl. NMP – 18 marca, w wigilię uroczystości św. Józefa
➢ Ku czci Bożego Miłosierdzia przed Niedzielą Miłosierdzia
➢ Ku czci Chrystusa Króla – wigilia uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata
➢ Codzienne adoracje w godzinie Bożego Miłosierdzia.
➢ Okolicznościowe Jerycha Różańcowe mobilizujące parafie koszalińskie.
4. Praktyki wypraszania Bożego Miłosierdzia oraz szerzenie Bożego Miłosierdzia według kultów przekazanych św. s. Faustynie:
Obraz Bożego Miłosierdzia – uczczenie w kościele przez dekorację obrazu i adorację oraz peregrynację we wspólnocie obrazu na ten cel przeznaczonego
Godzina Miłosierdzia – codzienne modlitwy wypraszające przed Najśw. Sakr. Wprowadzenie do GM poprzedzone fragmentem z dzienniczka św. Faustyny.
Koronka do Bożego Miłosierdzia – propagowanie modlitwy nie tylko w Godzinie Bożego Miłosierdzia ale np. po mszach św., szerzenie przez rozdawanie obrazków z tekstem koronki czy
➢ Udział w corocznej inicjatywie modlitewnej Koronka na ulicach miast świata rozpoczęta przez nas od 28.09.2009 r. (rok po beatyfikacji Bł. ks. Michała Sopoćki). Inicjatywa Iskry Bożego Miłosierdzia z Łodzi.
Nowenna do Bożego Miłosierdzia – nagłaśnianie, zachęcanie i praktykowanie jej w parafii i we wspólnocie.
Święto Bożego Miłosierdzia – podkreślanie tego bardzo ważnego dnia, świadczenie o łaskach płynących przez przygotowanie się nowenną, organizowanie pielgrzymek autokarowych i pieszych do miejsc kultu Bożego Miłosierdzia.
Śpiewanie Godzinek ku czci Miłosierdzia Bożego rozpoczęte 12.11.1999 – po Mszy Św. o godz. 18:00
Czytanie fragmentów Dzienniczka św. Faustyny w czasie Godziny Miłosierdzia.
5. Wynagradzanie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu sercu Maryi:
➢ To przede wszystkim adoracje nocne pierwszo-piątkowe i modlitwy zanoszone jako przebłaganie Bogu Ojcu i wynagradzanie NSPJ i NSM
Wynagradzanie każdego 13 dnia m-ca od maja do października każdego roku przez uczestnictwo w nabożeństwach fatimskich z ofiarowaniem mszy św. wynagradzającej (zgodnie z Regulaminem Małego Rycerza)
6. Rekolekcje i dni skupienia – to ważny element w formacji duchowej:
➢ lokalnie organizowane w parafii, CEF w Koszalinie, Pleśnej, Kołobrzegu, Skrzatuszu.
➢ Udział przedstawicieli w rekolekcjach ogólnopolskich: Częstochowie, Niepokalanowie, Skrzatuszu, Koszalinie.
7. Pielgrzymki autokarowe (np. sześć 9-cio dniowych ), okolicznościowe do różnych miejsc maryjnych (m.in. Skrzatusz, Częstochowa, i kultu Bożego Miłosierdzia: Kraków-Łagiewniki, Myślibórz, Wilno, integrujące wspólnotę i pozyskiwanie potencjalnych kandydatów przez świadectwo wiary.
8. Pielgrzymki piesze:
➢ to lokalne z parafii na Górę Chełmską,
➢ na Św. Górę Polanowską
➢ Miłosierdzia do Myśliborza (z myślą o szerzeniu Bożego Mił. w śród młodego pokolenia) trwające od 1998 do pandemii – włączona do pielgrzymek diecezjalnych – geneza PP: http://www.pielgrzymkikoszalin.pl/pielgrzymki/piesza-pielgrzymka-milosierdzia
9. Msze św. – to ważna praktyka duchowa, znając jej wartość starają się w niej uczestniczyć codziennie ofiarując w intencjach zamawianych i ofiarowanych tak przez koło Legionu jak i te sugerowane przez zarząd Legionu. Koło Legionu ofiarowało ok. 120 Mszy św. rocznie (w parafii: 70, poza: 30 plus ok. 20 okolicznościowych)
10. Publikacje lokalne to:
➢ Śpiewniczek Małego Rycerza do użytku wewnętrznego na potrzeby adoracji, Godziny Bożego Miłosierdzia, pielgrzymek autokarowych
➢ Śpiewniczki pielgrzymkowe na potrzeby pielgrzymek pieszych.
11. Obecnie korzystamy z publikacji legionowych takich jak:
➢ Głos Małego Rycerza – kwartalnik, czasopismo wewnątrzwspólnotowe.
➢ Vademecum MR – Podręcznik dla rycerza i kandydata
➢ Śpiewniczek Małego Rycerza – uniwersalny dla wszystkich rycerzy i zainteresowanych do użytku w spotkaniach lokalnych i ogólnopolskich.
➢ Książki Zofii Grochowskiej założycielki Legionu
➢ Modlitewniki:
▪ Pokutnik do adoracji i Godziny Miłosierdzia
▪ Modlitwy przez zasługi Krwi Chrystusa
▪ Modlitwy do Boga Ojca 8 dni św. oktawy poświęcenia Bogu Ojcu
▪ Inne wydania okolicznościowe.
12. Znaki zewnętrzne towarzyszące spotkaniom lokalnym i ogólnopolskim
➢ Chorągiew gotowa z ofiar członków poświęcona 16.11.1997 (po raz pierwszy)

➢ Chorągiew z Królem Miłosierdzia i logo Legionu wykonana przez ss. Klaryski w Słupsku w 2002 r. (wykonana z uwagi na zniszczenia wskutek deszczu podczas jednej procesji)
➢ 2.01.1998 – W czasie Adoracji nocnej, zostaje poświęcony Pasyjny Krzyż Serca Jezusowego który odtąd towarzyszy nam podczas Adoracji Krzyża.
➢ Znaki z Logo Legionu MRMSJ towarzyszące podczas pielgrzymek, Apelu Jasnogórskiego, akcji modlitewnej Koronki na ulicach miast.
13. Działania na rzecz parafii:
➢ Udział we wspólnych inicjatywach modlitewnych np. Nowenna na wzór różańcowego jerycha (adoracja Najśw. Sakramentu – 9 dni i nocy przed zesłaniem Ducha Świętego razem z innymi grupami parafialnymi.
➢ Udział w przygotowaniach do Bożego Ciała – dekoracja wyznaczonego jednego z 4 ołtarzy
➢ Udział w procesji Bożego Ciała i w oktawie z chorągwią wspólnotową.
➢ Opieka nad czystością konfesjonałów – 8 w kościele i 2 w kaplicy.
➢ Udział w parafialnej drodze krzyżowej z parafii do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć przedziwnej na Górę Chełmską.
➢ Przygotowanie rozważań i prowadzenie drogi krzyżowej dla dorosłych w wyznaczony piątek wielkiego postu.
➢ Dary ołtarza z innymi wspólnotami na rzecz szat, świec i paramentów liturgicznych z okazji liturgii Wielkoczwartkowej.
➢ Ofiara finansowa na rzecz nowych 2 konfesjonałów tzw. „szaf”.
➢ Świadczenie pomocy potrzebującym w miarę możliwości…
14. Inne praktyki duchowe jaki rycerze mogli i skorzystali podczas różnych uczt duchowych to:
➢ Przyjęcie opieki pod płaszcz Matki Bożej z Gudelupe
➢ Przyjęcie Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi
➢ Przyjęcie szkaplerza św. Józefa, św. Charbela,
➢ Przyjęcie szkaplerza Matki Bożej (kodeńskiej, karmelitańskiej, innych)
➢ Przyjęcie błogosławieństwa olejami św. Charbela i inne jakie miały miejsce w historii życia i działania koła i Legionu.
15. Starania o aprobatę biskupa diecezji: Od samego początku takie starania były i trwają. Przy każdej okazji wizytacji duszpasterskiej a także poza nimi takie działania były, o czym świadczyć może dość spora dokumentacja złożona w kurii biskupiej. Można by zapytać dlaczego przy tych działaniach połączonych z modlitwą do chwili obecnej nie rozpoznano tego dzieła w naszej diecezji. Spisujący te słowa z perspektywy czasu ma swój punkt widzenia na tę sprawę patrząc na różne historie, wydarzenia jakie miały miejsce w całym blisko 30 letnim życiu, także na ludzi i działaniu ośrodka rycerskiego wiodącego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Nie ulega wątpliwości, że bardzo starał się o to szatan-diabeł pozyskując sojuszników wśród ludzi tworząc niesprzyjająca aurę szemrania, zwątpienia a nawet lęku tak wśród samych członków jak i postronnych, którzy twierdzili, że to sekta, wspólnota niezatwierdzona. Ta historia trochę przypomina mi historię z księgi Hioba. I wierzę, że wszystko zakończy się po Bożemu, bo to przecież Jego dzieło. Amen.

Reasumując życie i działanie Koła Legionu przy parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie należy zadać pytanie: Co z tych działań pozostało do chwili obecnej?
Koło Legionu koszalińskiego powiększyło się w ostatnich 15 latach o kolejnych 15 członków (z parafii miasta i okolic stając się centralnym ośrodkiem diecezjalnym tej formacji duchowej (o czym będzie jeszcze mowa w sprawozdaniu z koszalińskiego ośrodka diecezjalnego).
Jednocześnie ubyło członków aktywnych z powodu kondycji zdrowotnej, sytuacji rodzinnej, wyjazdów za granice:

▪ osłabienie gorliwości członków czynnych do chwili obecnej – jest ich – 5.
▪ Dwie osoby pracują za granicą.
▪ Ponadto pożegnaliśmy do wieczności – 16 członków, którzy zasilili grono wspierających z tej rzeczywistości nadprzyrodzonej (po tamtej stronie mamy w sumie 25 członków – to potężne wsparcie!).
▪ W sumie czynnych członków pozostało – 18,
▪ Zaś starszych, chorych nie mogących uczestniczyć w spotkaniach – 8

1. Co miesięcznych spotkaniach modlitewnych i formacyjnych (przebieg: – Różaniec św., – Msza św. o 15:00, – Koronka do BM, spotkanie formacyjno-informacyjne);
2. Co miesięczne nocne adoracje wynagradzające NSPJ i NSM w pierwsze piątki miesiąca z Mszą św. za Ojczyznę – odprawia opiekun.
Okolicznościowe adoracje do północy już ich nie ma (z przyczyny niezależnej od rycerzy).
3. Praktyki wypraszania Bożego Miłosierdzia oraz szerzenie Bożego Miłosierdzia według kultów przekazanych św. s. Faustynie:
➢ Obraz Bożego Miłosierdzia – czczony w kaplicy Chrystusa Króla, (ofiarowany przez rycerza śp. Ignacego Dąbrowskiego i przyjęty przez pierwszego proboszcza ks. Kazimierza Bednarskiego).
➢ Godzina Miłosierdzia – codzienne modlitwy wypraszające przed Najśw. Sakr. (Wprowadzenie do GM poprzedzone fragmentem z dzienniczka św. Faustyny).
Udział w corocznej inicjatywie modlitewnej Koronka na ulicach miast świata rozpoczęta przez nas od 28.09.2009 r. (Rok po beatyfikacji Bł. ks. Michała Sopoćki). Inicjatywa przyjęła się w parafii.
➢ Nowenna do Bożego Miłosierdzia – odmawiana podczas nocnych adoracji pierwszo-piątkowych.
➢ Śpiewanie Godzinek ku czci Miłosierdzia Bożego rozpoczęte 12.11.1999 – po Mszy Św. o godz. 18:00 praktykowane w III czwartki po Mszy św.
➢ Czytanie fragmentów Dzienniczka św. Faustyny w czasie Godziny Miłosierdzia.
4. Wynagradzanie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu sercu Maryi:
To przede wszystkim adoracje nocne pierwszo-piątkowe i modlitwy zanoszone jako przebłaganie Bogu Ojcu i wynagradzanie NSPJ i NSM
Wynagradzanie każdego 13 dnia m-ca od maja do października każdego roku przez uczestnictwo w nabożeństwach fatimskich z ofiarowaniem mszy św. wynagradzającej (zgodnie z Regulaminem Małego Rycerza).
5. Rekolekcje i dni skupienia – to ważny element w formacji duchowej:
Udział przedstawicieli w rekolekcjach ogólnopolskich: Częstochowie, Niepokalanowie, Skrzatuszu, Koszalinie.
Udział przedstawicieli gościnnie w dniach skupienia w Szczecinie.
6. Pielgrzymki piesze:
Miłosierdzia do Myśliborza (z myślą o szerzeniu Bożego Mił. w śród młodego pokolenia) trwające od 1998 do pandemii – obecnie włączona do pielgrzymki 3 dniowej ze Szczecina do Myśliborza – geneza PP: http://www.pielgrzymkikoszalin.pl/pielgrzymki/piesza-pielgrzymka-milosierdzia
7. Msze św. – to ważna praktyka duchowa, znając jej wartość starają się w niej uczestniczyć codziennie ofiarując w intencjach zamawianych i ofiarowanych tak przez koło Legionu jak i te sugerowane przez zarząd Legionu. Koło Legionu ofiarowało ok. 70 Mszy św. rocznie (w parafii: 40, poza: 10 plus ok. 20 okolicznościowych)
8. Publikacje lokalne to:
➢ Śpiewniczek Małego Rycerza do użytku wewnętrznego na potrzeby adoracji, Godziny Bożego Miłosierdzia, pielgrzymek autokarowych
9. Obecnie korzystamy z publikacji legionowych takich jak:
➢ Głos Małego Rycerza – kwartalnik, czasopismo wewnątrzwspólnotowe.
➢ Vademecum MR – Podręcznik dla rycerza i kandydata
➢ Śpiewniczek Małego Rycerza – uniwersalny dla wszystkich rycerzy i zainteresowanych do użytku w spotkaniach lokalnych i ogólnopolskich.
➢ Książki Zofii Grochowskiej założycielki Legionu
➢ Modlitewniki:
▪ Pokutnik do adoracji i Godziny Miłosierdzia
▪ Modlitwy przez zasługi Krwi Chrystusa
▪ Modlitwy do Boga Ojca 8 dni św. oktawy poświęcenia Bogu Ojcu
▪ Inne wydania okolicznościowe.
10. Znaki zewnętrzne towarzyszące spotkaniom lokalnym i ogólnopolskim
Chorągiew zakupiona gotowa z ofiar członków poświęcona 16.11.1997
Chorągiew z Królem Miłosierdzia i logo Legionu wykonana przez ss. Klaryski w Słupsku w 2002 r. (wykonana z uwagi na zniszczenia wskutek deszczu podczas jednej procesji)
➢ Znaki z Logo Legionu MRMSJ towarzyszące podczas pielgrzymek, Apelu Jasnogórskiego, akcji modlitewnej Koronki na ulicach miast.
11. Działania na rzecz parafii:
➢ Udział we wspólnych inicjatywach modlitewnych np. Nowenna na wzór różańcowego jerycha (adoracja Najśw. Sakramentu – 9 dni i nocy przed zesłaniem Ducha Świętego razem z innymi grupami parafialnymi.
➢ Udział w przygotowaniach do Bożego Ciała – dekoracja wyznaczonego jednego z 4 ołtarzy
➢ Udział w procesji Bożego Ciała i w oktawie – reprezentacja z chorągwią wspólnotową.
➢ Udział w parafialnej drodze krzyżowej z parafii do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć przedziwnej na Górę Chełmską.
➢ Przygotowanie rozważań i prowadzenie parafialnej drogi krzyżowej dla dorosłych w wyznaczony piątek wielkiego postu.
➢ Dary ołtarza z innymi wspólnotami tj. szaty i paramenty liturgiczne, świece z okazji liturgii Wielkoczwartkowej i święta Kapłanów.
➢ Ofiara finansowa na rzecz nowych 2 konfesjonałów tzw. „szaf”.
Świadczenie pomocy potrzebującym w miarę możliwości…
12. Inne praktyki duchowe jaki rycerze mogli i skorzystali podczas różnych uczt duchowych to:
➢ Przyjęcie opieki pod płaszcz Matki Bożej z Gudelupe
➢ Przyjęcie Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi
➢ Przyjęcie szkaplerza Matki Bożej (kodeńskiej)
➢ Przyjęcie błogosławieństwa olejami św. Charbela i inne jakie miały miejsce w historii życia i działania koła i Legionu.
13. Historia pierwszych lat została uwieczniona w kronice, która z uwagi na powołanie autora do Zarządu została zawieszona… Może jeszcze uda się reaktywować z elektronicznych archiwalnych tekstów. Zobaczymy. Wszystko jest zapisane w niebie… Pan Jezus powiedział św. Faustynie że: „nie za wynik nagradzam ale za trud podjęty dla mnie.” Niech te słowa będą ukojeniem dla tych, którym się nie powiodło po ludzku na różnych płaszczyznach życia…

  1. Każdy I piątek m-ca dyżur modlitewny w godz. 15-16.30 w kaplicy Adoracji Najśw. Sakramentu przy kościele OO. Franciszkanów Conventualnych.  Prowadzimy modlitwę „7 koronek do Miłosierdzia Bożego” od ponad 26 lat.
  2. Uczestnictwo w „Jerychu różańcowym” w w/w kościele w okresie 2-9 lutego każdego roku, również w godzinie Miłosierdzia w wyznaczonym przez OO. Fr. terminie – ponad 20 lat.
  3. Każdy II piątek m-ca czuwanie modlitewne nocne od godz. 22 do 4, w domu śp. Marii Bręk przed obrazem Pana Jezusa Miłosiernego podarowanym s. Marii przez śp. o. Zdzisława Pałubickiego – ponad 20 lat.
  4. Każdy III piątek m-ca o godz.15 udział we Mszy św., zamówionej przez nas, u oo. Jezuitów w int. „wynagrodzenia Bogu Ojcu za  zniewagi wobec Jego Majestatu”. Miejsce oraz intencję wybrała dla naszego zgromadzenia, śp. s. Zofia Grochowska uzgadniając z oo. Jezuitami w początkach kształtowania się wspólnoty MRMSJ, kiedy sekretariat mieścił się w domu s. Marii Bręk. Po mszy św. modlitwy – również „7 koronek” opracowane przez s. Zofię – ponad 20 lat. W modlitwach uczestniczą przybyli mieszkańcy Poznania odmawiając kolejne „koronki” – również pkt.1 i 2.
  5. Współorganizacja oraz uczestnictwo w „Pokutnym Marszu Różańcowym za Ojczyznę” ulicami Poznania – każdej III niedzieli m – ca już po raz 144 (12 lat). Nasze dzielne 4 małe rycerki noszą obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Marszowi przewodzi misjonarz O. Jerzy Garda. – zał.1
  6. Z zalecenia śp. O. Stefano Gobbi odmawiamy – od 16 lat „różaniec rodziców w int. dzieci”. Każda zgłoszona osoba odmawia 1 dziesiątkę przez miesiąc. Przez ten okres wpisało się ponad 300 osób z Polski i zagranicy (np. z Nowej Zelandii) – zał. 2. W tych intencjach 2 razy w roku, zamawiane są Msze św. w kościele oo. Franciszkanów Braci Mniejszych przy Placu Bernardyńskim w Poznaniu – zał. 3 oraz zał. 4
  7. Renowacja i opieka nad grobem śp. s. Medardy (Zofii Wyskiel) na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Jana Vianneya. (znów zapada się – trzeba zlecić naprawę – moja prywatna uwaga – poniosę koszt).
  8. Od kilku lat prowadzimy 9-cio godzinną nocną co miesięczną adorację wg. O. Mateo, od godz. 21 dnia siódmego m – ca do godz. 5 ósmego dnia miesiąca. Uczestniczy w niej 8 osób małych rycerzy z naszego grona.
  9. Zorganizowaliśmy „Akt poświęcenia życia św. Józefowi wg. Ks. Donalda H. Colloway’a w roku 2021 i 2022. Uczestniczyło kilka małych rycerek z naszej wspólnoty. Rozprowadziliśmy kilkanaście książek ks. Don. H. Coll. pt. „Konsekracja św. Józefowi” oraz zakupiliśmy i rozprowadziliśmy kilkanaście figurek Śpiącego św. Józefa” – patrz książka, dla nas i bliskich nam osób. Tę figurkę adoruje i poleca również Ojciec św. Franciszek. (otrzymują wiele łask św. Józefa podkładając pod jego posłanie – intencje – uwaga moja prywatna).
  10. Zakupiliśmy i rozprowadziliśmy ok.300 figurek Matki Najświętszej z otwartym sercem z napisem „Na oślepienie szatana” – zał. 5.

Każdy mr z Poznania mieszka przy innej parafii – więc nie mamy opiekuna parafialnego.

Bardzo są nam życzliwi – tradycyjnie wg. uzgodnień ze śp. s. Zofią – oo. Jezuici.

Każdy mały rycerz ze wspólnoty poznańskiej (i okolic) udziela się również w swojej parafii, np. przez prowadzenie adoracji, modlitwy różańcowej czy ozdabianie ołtarzy w „Boże Ciało”, zamawianie Mszy św. w różnych intencjach – których nie sposób wymienić, a które zawarte były wielokrotnie w dostarczonych w przeszłości sprawozdaniach rocznych.

Szczęść Boże !

opracowała mr Maria T.

Załączniki: