Relacja z rekolekcji w Skrzatuszu, 25-27.02.2025r.
20250226_172904

RELACJA Z REKOLEKCJI w Skrzatuszu, 25-27.07.2025

Po ponad 8 miesiacach mogliśmy ponownie skorzystać z miejsca, w którym króluje w 600 letniej piecie Matka Boża Bolesna a od 450 lat w Bazylice Mniejszej Sanktuarium Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei – tak została nazwana od 2013 r. przez Bpa Edwarda Dajczaka, obecnie biskupa seniora.

Rekolekcje podjął się prowadzić kolejny 4 raz ks. Dariusz Dąbrowski, filipin z Grodziska Wlkp. (archidiecezja poznańska). W tej uczcie duchowej wzięło 69 osób: 3 z Bełchatowa, 1 z Buka, 4 z Chodzieży, 4 z Choszczna,  2 z Gdańska, 2 z Gdyni, 1 z Grójczyka, 1 Grodziska Wlkp., 2 z Jastrzębia Zdroju, 6 z Koszalina, 1 z Łobza, 1 z Piaseczna, 4 z Pierwoszyna, 1 z Poraja, 1 z Inowrocławia, 5 z Pucka, 1 z Rabionowa, 1 z Radzynia Podl., 11 ze Szczecina, 3 ze Szczecinka, 3 z Trzcianki, 4 z Warszawy, 4 z Wrocławia, 1 z Ząbek, i 2 ze Złotowa.

Zanim doszło do finalizacji uczty duchowej w SKRZATUSKIM SANKTUARIUM, ofiarowanych zostało 6 mszy św. m.in.

► O uwielbienie Trójjedynego Boga, Ojca bogatego w Miłość i Miłosierdzie w Legionie Małych Rycerzy w usunięciu wszelkich przeszkód i zagrożeń demonicznych wobec uczestników, organizacji i przebiegu rekolekcji rycerskich w Skrzatuszu (25-27.02.), w Częstochowie (16-19.05.), i Niepokalanowie (1-3.08.) mocą wstawienniczą Dworu Niebieskiego w tym Miłosiernej Matki walczącej, Patronów Legionu i wszystkich dusz zbawionych Małych Rycerzy wspierających to dzieło Boże.

15:00 –  DROGA KRZYŻOWADROGA KRZYŻOWA MIŁOŚCI i MIŁOSIERDZIA” i KORONKA w intencji przebłagania i przeproszenia Boga bogatego w miłosierdzie za grzechy i uchybienia wszystkich uczestników rekolekcji i ich bliskich z aktem przebaczenia sobie i bliźnim w celu odblokowania zapór zła i otwarcia się na przygotowane dary Ducha Świętego. 

ADORACJA Najświętszego Sakramentu (poza planem rekolekcji) Codziennie w Kaplicy Adoracji w Domu Pielgrzyma od 12:30 do 21:30.

– Info. organizacyjne, (kaplica Domu Pielgrzyma)

– Zawierzenie z modlitwą do Ducha Świętego

16:00 – NAUKA REKOLEKCYJNA (1)

17:30 – KOLACJA– Czas do osobistej modlitwy w ciszy (w kaplicy lub na spacerze).

19:30 – RÓŻANIEC cz. I (Tajemnice RADOSNE)

20:00 – MSZA ŚW. z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ (2) 

Adoracja NS w ciszy (kaplica w Domu Pielgrzyma do ok. 7.55 wg grafiku godzin na listę zapisuje przedstawiciel pokoju: imię i nr pokoju) (Możliwość spowiedzi – rozmowy z ks. rekolekcjonistą)

8:00 – ŚNIADANIE

7:00 – GODZINKI ku czci NMP. RÓŻANIEC cz. II (Tajemnice ŚWIATŁA)  i modlitwy indywidualne.

9:30 – NAUKA REKOLEKCYJNA (3), (po nauce: możliwość spowiedzi – rozmowy z ks. rekolekcjonistą)

11:00 – RÓŻANIEC cz. III (Tajemnice BOLESNE) , (kaplica Domu Pielgrzyma lub przy kapliczkach różańcowych)

12:00 – MSZA ŚW. W BAZYLICE dla wszystkich pielgrzymów i uczestników rekolekcji

13:00 – OBIAD – CZAS WOLNY m.in. osobistej modlitwy w ciszy ( w kaplicy adoracji NS lub na spacerze możliwość nabrania błogosławionej wody ze źródełka na górze przy figurze NMP Niepokalanej). (możliwość spowiedzi – rozmowy z ks. rekolekcjonistą)

14:00 – ŚWIADECTWO JACKA, ODPOWIEDZIALNEGO PRZEDSTAWICIELA WSPÓLNOTY CENACOLO W SKRZATUSZU.

15:00 – DROGA KRZYŻOWA „DROGA KRZYŻOWA O MIŁOSIERDZIE BOŻE DLA MNIE I DLA BLIŹNICH”, KORONKA do BM i modlitwa po Drodze Krzyżowej (przy stacjach DK na zewnątrz)

16:00 – CZAS WOLNY m.in. DO OSOBISTEJ MODLITWY W CISZY ( w kaplicy lub na spacerze ).

16:30NAUKA REKOLEKCYJNA (4)

17:30 – KOLACJA

19:30 – RÓŻANIEC cz. IV (Tajemnice CHWALEBNE)

20:00 – NAUKA REKOLEKCYJNA (5), PYTANIA i ODPOWIEDZI /Pytania na kartkach/(4), nabożeństwo przekazania Płomienia Miłości Niep. Serca Maryi i ADORACJA NS (kaplica Domu Pielgrzyma) – ADORACJA NAJŚW. SAKRAM. w ciszy do ok. 21.45

6:30RÓŻANIEC cz. II (Tajemnice ŚWIATŁA)  i modlitwy indywidualne.

7:00 MSZA ŚW. z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ (6) 

– Danuta H. z Wrocławia – ośrodek wrocławski,

– Zofia S. z Wrocławia – ośrodek wrocławski,

– Agnieszka B. z Gliwic – ośrodek gliwicki, /zgłoszenie dostarczone przez animatorkę/.

 oraz dwie osoby wyraziły wolę złożenia przyrzeczenia i zostania członkami rzeczywistymi. 

– Stanisław B. (Dypl. Nr 1697) z Koszalina – /ośrodek koszaliński/

– Waldemar K. (Dypl. Nr 1698) ze Szczecina – /ośrodek szczeciński/

8:00 – ŚNIADANIE

9: 30  –  KONFERENCJA (7) (kaplica Domu Pielgrzyma)

1. Dzieciątko Praskie – Szczecin przekazał rycerzom z Trzcianki.

2. Koronowany /wileński/ obraz Bożego Miłosierdzia – z Pierwoszyna przyjęli rycerze z Gliwic.

3. Obraz Króla miłosierdzia i Polski – z Warszawy przejęli rycerze ze Szczecina

4. Figura św. Józefa Patrona Kościoła – przejęli rycerze z Pierwoszyna/ośrodek gdański/

5. Obraz św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski– od Jastrzębia Zdr.-Rybnika przejęło Choszczno /ośrodek szczeciński/

6. Obraz Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi ofiarowany przez rycerzy z Pierwoszyna przejęty został przez rycerzy z Łobza /ośrodek szczeciński/

W czasie rozważań różańcowych korzystaliśmy z rozważań m.in. z książeczki pt. Rozpal Płomień Modlitewnika Ruchu Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi.

Tradycyjnie też zainteresowani mogli skorzystać z oferty legionu jakie można było nabyć u Marii. Jedna z pozycji to książka Naśladowanie Najświętszego Serca Jezusowego, którego fragment poniżej jest prezentowany w Głosie MR nr 57.

12:00 – OBIAD  i WYJAZD DO DOMU

W 40 rocznicę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i w 25 rocznicę koronacji Piety, podczas modlitwy ojców Enrique Porcu i Antonello Cadeddu z Brazylii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem padają słowa:

W czasie adwentu 2022 w Kościele lokalnym rozpoczęta została trzyletnia peregrynacja kopii Skrzatuskiej Piety, która zakończy się  JUBILEUSZEM 450-lecia jej obecności w Skrzatuszu w roku 2025. Peregrynacja obejmie wszystkie parafie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Maryjo, Skrzatuska Pani, Matko Miłości Zranionej i Naszej Nadziei!

Ty, która z woli Ojca Wszechmogącego wstąpiłaś w tajemnicę zbawczego cierpienia i przyjmujesz z krzyża Ciało Boskiego Syna, popatrz na serca Twych dzieci zranione brakiem miłości.

Zobacz nasz smutek i trwogę  i przyjdź nam z pomocą.

Ciebie prowadzi Duch Święty, i Ty, Matko Naszej Nadziei wskazujesz nam zdrój miłosierdzia: ukazujesz Ciało Jezusa, abyśmy adorując Jego święte rany doznali zbawienia.

Swoją modlitwą, Matko,  ochraniaj moją rodzinę,  naszą parafię i całą diecezję. Uproś nam u Boga błogosławieństwo i łaskę.  Amen.


[1]  Bazylika Mniejsza jest kościołem jubileuszowym, gdzie w czasie trwania Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025 można uzyskać łaskę odpustu jubileuszowego. Dar odpustu będzie można uzyskać w ciągu dnia dwukrotnie…(zainteresowani zostaną poinformowani z warunkami…)

[2] Ks. Dariusz Dąbrowski, kapłan Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, prawnik, rekolekcjonista, misjonarz miłosierdzia, moderator krajowy Wspólnoty św. Szarbela i Wspólnoty św. Józefa, promotor kultu Płomienia Miłości Niep. Serca Maryi.

Uroczyste ogłoszenie decyzji Stolicy Apostolskiej z 9.11.2018 r. o podniesieniu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu do rangi Bazyliki Mniejszej nastąpiło podczas pielgrzymki diecezjalnej, 15.09.2019.

Sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zbudowano w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. W 1945 r. kościół został uratowany przez polskich robotników przymusowych przed wysadzeniem przez żołnierzy radzieckich.

Znajduje się w nim XV-wieczna PIETA z wierzbowego drewna, która trafiła do wsi w 1575 r. po dramatycznych wydarzeniach w kościele w Mielęcinie. W 1988 r. prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował ją koronami papieskimi.

Miejsce znane z licznych uzdrowień jest licznie odwiedzane. Kroniki podają, że na uroczystości odpustowe w XVII w. przybywało z odległych stron 10 tys. pielgrzymów reprezentujących wszystkie stany. W okresie zaborów na odpust Wniebowzięcia NMP zapraszano polskiego kaznodzieję. Pielgrzymki nie ustały nawet podczas II wojny światowej.

Także współcześni przybywają do sanktuarium, które realnie staje się centrum duchowym diecezji. Pielgrzymi szukają uzdrowienia ze swoich chorób u Bolesnej Królowej, a także przybywają na rekolekcje, warsztaty czy spotkania modlitewne. Tysiące odwiedzają to miejsce podczas dorocznej pielgrzymki diecezjalnej, nie brakuje tu także indywidualnych pielgrzymek.

Niech będzie Pochwalony JEZUS CHRYSTUS ! W poniedziałek, 03.03.2025 ziemskie życie zakończył Śp. Jan Myślicki. Przeżył 96 lat. Nr Dyplomu

Spotkanie opłatkowe połączone z Jubileuszem 25-lecia powstania Legionu Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego w Szczecinie. W dniu 10.12.2024 r., w

NAJNOWSZE ZDJĘCIA