Rekolekcje w Skrzatuszu, 14-16.05.2024 – program dla zainteresowanych

Dla uczestników i zainteresowanych prezentujemy plan IV Rekolekcji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu (Diecezja Koszalińsko- Kołobrzeska). Miejscowość leżąca między Piłą a Wałczem.

Pieta otrzymała nazwę Skrzatuskiej Pani, Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei!

ZAWIERZAMY TEN CZAS UCZTY DUCHOWEJ MARYI PRZEZ MODLITWĘ, KTÓRA TOWARZYSZY TAKŻE PEREGRYNACJI KOPI PIETY SKRZATUSKIEJ

ZAWIERZAMY TEN CZAS UCZTY DUCHOWEJ MARYI PRZEZ MODLITWĘ, KTÓRA TOWARZYSZY TAKŻE PEREGRYNACJI KOPI PIETY SKRZATUSKIEJ.

Maryjo, Skrzatuska Pani, Matko Miłości Zranionej i Naszej Nadziei!   

Ty, która z woli Ojca Wszechmogącego wstąpiłaś w tajemnicę zbawczego cierpienia i przyjmujesz z krzyża Ciało Boskiego Syna, popatrz na serca Twych dzieci zranione brakiem miłości. Zobacz nasz smutek i trwogę  i przyjdź nam z pomocą. Ciebie prowadzi Duch Święty, i Ty, Matko Naszej Nadziei wskazujesz nam zdrój miłosierdzia: ukazujesz Ciało Jezusa, abyśmy adorując Jego święte rany doznali zbawienia. Swoją modlitwą, Matko,  ochraniaj moją rodzinę,  naszą parafię i całą diecezję. Uproś nam u Boga błogosławieństwo i łaskę.  Amen.

W czasie adwentu 2022 w naszej diecezji rozpoczęta została trzyletnia peregrynacja kopii Skrzatuskiej Piety, która zakończy się  jubileuszem 450-lecia jej obecności w Skrzatuszu w roku 2025. Peregrynacja obejmie wszystkie parafie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Uwaga! Zamieszczone niżej zdjęcia pochodzą z poprzednich jesiennych rekolekcji w 2023 r.

Maryjo, Skrzatuska Pani, Matko Miłości Zranionej i Naszej Nadziei!   

Ty, która z woli Ojca Wszechmogącego wstąpiłaś w tajemnicę zbawczego cierpienia i przyjmujesz z krzyża Ciało Boskiego Syna, popatrz na serca Twych dzieci zranione brakiem miłości. Zobacz nasz smutek i trwogę  i przyjdź nam z pomocą. Ciebie prowadzi Duch Święty, i Ty, Matko Naszej Nadziei wskazujesz nam zdrój miłosierdzia: ukazujesz Ciało Jezusa, abyśmy adorując Jego święte rany doznali zbawienia. Swoją modlitwą, Matko,  ochraniaj moją rodzinę,  naszą parafię i całą diecezję. Uproś nam u Boga błogosławieństwo i łaskę.  Amen.

TEMAT GŁÓWNY: ROZPAL PŁOMIEŃ – WIARA PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN I NASZA

REKOLEKCJE poprowadzi: Ks. Dariusz Dąbrowski COr – ze zgromadzenia Księży Filipinów [1]

– Info. organizacyjne, (kaplica Domu Pielgrzyma)

15:00 –  Droga Krzyżowa i Koronka jako modlitwa w intencji przebłagania i przeproszenia Boga bogatego w miłosierdzie za grzechy i uchybienia wszystkich uczestników rekolekcji i ich bliskich z aktem przebaczenia sobie i bliźnim w celu odblokowania zapór zła i otwarcia się na przygotowane dary Ducha Świętego.  (może być poprowadzona na zewnątrz)

– Zawierzenie z modlitwą do Ducha Świętego

17:30 – Kolacja – Czas do osobistej modlitwy w ciszy (w kaplicy lub na spacerze).

19:30 – Różaniec cz. Radosna – t. radosne, (kaplica Domu Pielgrzyma)

Adoracja NS w ciszy (kaplica w Domu Pielgrzyma do ok. 7.55 wg grafiku godzin na listę zapisuje przedstawiciel pokoju: imię i nr pokoju) (Możliwość spowiedzi – rozmowy z ks. rekolekcjonistą)

7:00 – Godzinki ku czci NMP. Różaniec cz. II (t. światła)  i modlitwy indywidualne.

8:00 – Śniadanie

10:00 – Czas wolny m.in. do osobistej modlitwy w ciszy (w kaplicy lub na spacerze możliwość nabrania błogosławionej wody ze źródełka na górze przy figurze NMP Niepokalanej)

11:15 – Różaniec cz. III (t. bolesne) , (kaplica Domu Pielgrzyma lub przy kapliczkach różańcowych)

12:00Msza św. w Bazylice dla wszystkich pielgrzymów i uczestników rekolekcji

13:00 – Obiad – Czas wolny m.in. osobistej modlitwy w ciszy ( w kaplicy adoracji NS lub na spacerze możliwość nabrania błogosławionej wody ze źródełka na górze przy figurze NMP Niepokalanej). (możliwość spowiedzi – rozmowy z ks. rekolekcjonistą)

15:00 – Droga Krzyżowa, Koronka do BM i modlitwa po Drodze Krzyżowej (przy stacjach DK na zewnątrz)

16:00 – Czas wolny m.in. do osobistej modlitwy w ciszy ( w kaplicy lub na spacerze ).

17:30 – Kolacja

19:30 – Różaniec cz. IV (t. chwalebne) (kaplica Domu Pielgrzyma)

7:30 – Godzinki o Niepokalanym Pocz. NMP (kaplica Domu Pielgrzyma)

8:00 – Śniadanie

9: 00  – Różaniec cz. IV (t. chwalebne)

9: 30  –  Konferencja (8) (kaplica Domu Pielgrzyma)

11.00 – Msza św. w kaplicy Domu Pielgrzyma

12:00 – Obiad  i WYJAZD DO DOMU

UWAGA: Plan może ulec zmianie – Duch Święty ma prawo dokonywać korekty w niniejszym programie rekolekcji w osobach prowadzących i organizujących rekolekcje. (organizator Legion MRMSJ – kontakt: 668 093 700 mr Wiesław)

Możliwość SPOWIEDZI św. w BAZYLICE wg planu lokalnego: 11.30, 17.30 (pół godz. przed Mszą św.  o 1200 i 1800 )

SANKTUARIUM w SKRZATUSZU – BAZYLIKĄ MNIEJSZĄ

Uroczyste ogłoszenie decyzji Stolicy Apostolskiej z 9.11.2018 r. o podniesieniu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu do rangi Bazyliki Mniejszej nastąpiło podczas pielgrzymki diecezjalnej, 15.09.2019.

Sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zbudowano w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. W 1945 r. kościół został uratowany przez polskich robotników przymusowych przed wysadzeniem przez żołnierzy radzieckich.

Znajduje się w nim XV-wieczna PIETA z wierzbowego drewna, która trafiła do wsi w 1575 r. po dramatycznych wydarzeniach w kościele w Mielęcinie. W 1988 r. prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował ją koronami papieskimi.

Miejsce znane z licznych uzdrowień jest licznie odwiedzane. Kroniki podają, że na uroczystości odpustowe w XVII w. przybywało z odległych stron 10 tys. pielgrzymów reprezentujących wszystkie stany. W okresie zaborów na odpust Wniebowzięcia NMP zapraszano polskiego kaznodzieję. Pielgrzymki nie ustały nawet podczas II wojny światowej.

Także współcześni przybywają do sanktuarium, które realnie staje się centrum duchowym diecezji. Pielgrzymi szukają uzdrowienia ze swoich chorób u Bolesnej Królowej, a także przybywają na rekolekcje, warsztaty czy spotkania modlitewne. Tysiące odwiedzają to miejsce podczas dorocznej pielgrzymki diecezjalnej, nie brakuje tu także indywidualnych pielgrzymek.

PROROCTWO SKRZATUSKIE z 18.09.2013

W 40 rocznicę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i w 25 rocznicę koronacji Piety, podczas modlitwy ojców Enrique Porcu i Antonello Cadeddu z Brazylii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem padają słowa:

“Maryja, na prośbę swego Syna, Jezusa, prosi biskupa, aby blisko krzyża, który jest tam wysoko, otworzyć  źródło wody, które proboszcz tego miejsca będzie święcił stale. Poprzez ten obraz Pan Jezus chce błogosławić wszystkie te miejsca, rzeki, które kiedyś, przed wiekami, zostały przeklęte. Te pobłogosławione wody popłyną do wszystkich wód w Polsce, aby je uświęcić. Pan Jezus prosi, aby z tego źródła wypływało 7 maleńkich strumieni, które będą spływały do maleńkiego jeziorka, gdzie ma być umieszczona figura Maryi miażdżącej głowę węża. Te wody, to malutkie źródło, z którego będzie wypływała woda spod krzyża, one staną się wodami, które będą uzdrawiać fizycznie, psychologicznie, duchowo. I tutaj wielu będzie się nawracało przez spowiedź.”

PEREGRYNACJA KOPI PIETY SKRZATUSKIEJ

W czasie adwentu 2022 w naszej diecezji rozpoczęta została trzyletnia peregrynacja kopii Skrzatuskiej Piety, która zakończy się  jubileuszem 450-lecia jej obecności w Skrzatuszu w roku 2025.

Peregrynacja obejmie wszystkie parafie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

W sercu Afryki, na obszarze zbliżonym do powierzchni przeciętnego polskiego województwa żyje prawie 12 milionów ludzi, mających za sobą krwawą historię podziałów, zakończonych ludobójstwem. Chociaż dziś Rwanda jest jednym z nowocześniejszych państw Afryki, jest jednocześnie państwem, którego mieszkańcy w dalszym ciągu potrzebują pomocy. Tę pomoc niosą także Polacy.

Dokładnie 40 lat temu pierwsze siostry Pallotynki z Polski wyleciały do Kigali, aby rozpocząć pracę misyjną w Rwandzie. Dziś Areszt Śledczy w Wejherowie został zaszczycony wizytą misjonarki, która w kraju tysiąca wzgórz spędziła ok. 30 lat. Siostra Marta Litawa do tutejszej jednostki przybyła w towarzystwie Pana Andrzeja Czachorowskiego, gdańskiego przedsiębiorcy, który zafascynowany objawieniami Matki Bożej w afrykańskim Kibeho, zaangażował się w wielką akcję propagującą odmawianie Różańca Siedmiu Boleści.

Kilka lat temu Andrzej Czachorowski, dowiedział się o objawieniach Matki Bożej w Kibeho, impuls spowodował iż pojechał do Rwandy. Podróż do serca Afryki, okazała się początkiem drogi w pogłębianiu wiary i misją, która zagościła w życiu Pana Andrzeja. Zgodnie z przykazem Matki Bożej zaczął odmawiać Różaniec Siedmiu Boleści.

Z inicjatywy Pana Andrzeja różańce i kartki z modlitwą różańcową, rozdawane bezinteresownie, trafiły już do wielu miejsc w Polsce i na świecie. Modlitwę przetłumaczono na ok. 30 języków w tym na język kaszubski.

W ramach projektu „Praca dla więźniów” m.in. w Areszcie Śledczym w Wejherowie powstało już prawie 180 000 różańców do siedmiu boleści. Obecnie różańce z niezwykłym zaangażowaniem wytwarzane są przez jednego skazanego przebywającego w wejherowskim areszcie – w ilości ok. 2 tysięcy sztuk miesięcznie.

Od kilku miesięcy, z inicjatywy Pana Andrzeja nabożeństwo różańcowe jest regularnie odprawiane w kościele Świętych Piotra i Pawła w Gdańsku-Jelitkowie w każdy wtorek o godzinie 17: 00, również w gdyńskiej parafii pw. Matki Bożej Bolesnej o godzinie 19:00 po Mszy Świętej; w Kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika i bł. Karoliny Kóżkówny w Leźnie w każdy piątek o 18:30 a także w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie we wtorek i piątek – gdzie osoby potrzebujące mogą otrzymać różaniec, który będzie ich duchowym przewodnikiem podczas modlitwy.

Moc afrykańskiego objawienia jakiego doświadczył pan Andrzej w Kibeho, spowodowała, iż posiadaną wiedzę zabrał z Afryki i z natchnieniem Matki Bożej rozpowszechnia wiedzę o modlitwie. Cieszymy się, że produkcja różańców w Areszcie Śledczym w Wejherowie nierozerwalnie związana jest z misją czynienia dobra na całym świecie.

– tekst: kpt. Urszula Olszewska  – zdjęcie: archiwum Pana Andrzeja Czachorowskiego

Źródło: ANDRZEJ CZACHOROWSKI: PRZESŁANIE Z SERCA AFRYKI – kliknij tu aby otworzyć

ZAWIERZAMY TEN CZAS I NASZĄ WIARĘ MARYI PRZEZ MODLITWĘ:

Maryjo, Skrzatuska Pani, Matko Miłości Zranionej i Naszej Nadziei!   

Ty, która z woli Ojca Wszechmogącego wstąpiłaś w tajemnicę zbawczego cierpienia i przyjmujesz z krzyża Ciało Boskiego Syna, popatrz na serca Twych dzieci zranione brakiem miłości. Zobacz nasz smutek i trwogę  i przyjdź nam z pomocą. Ciebie prowadzi Duch Święty, i Ty, Matko Naszej Nadziei wskazujesz nam zdrój miłosierdzia: ukazujesz Ciało Jezusa, abyśmy adorując Jego święte rany doznali zbawienia. Swoją modlitwą, Matko,  ochraniaj moją rodzinę,  naszą parafię i całą diecezję. Uproś nam u Boga błogosławieństwo i łaskę.  Amen.


[1] Ks. Dariusz Dąbrowski, kapłan Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, prawnik, rekolekcjonista, misjonarz miłosierdzia.