Realacja z pierwszego Zjazdu Legionu MRMSJ „ZACZNIJCIE MNIE CZCIĆ” z nocnym czuwaniem Legionu MRMSJ ku czci św. Andrzeja Boboli w Warszawie, 9.X.2020
Relacja z I Zjazdu Legionu Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Jezusowego w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, ul. Rakowiecka 61, w piątek, 9 października 2020 r. pod duchową opieką ks. jezuity, o. Aleksandra Jacyniaka, kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce, kapelana Legionu MRMSJ, promotora kultu św. Andrzeja Boboli.
Przybyłe delegacje Małych Rycerzy i czciciele św. Andrzeja Boboli z: Bełchatowa, Bochni, Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Koszalina, Kraśnika, Piaseczna, Rybnika, Tarnowskich Gór, Warszawy i okolic – ok. 70 osób
Rozpoczęcie spotkania w Sanktuarium
ogólnodostępnym nabożeństwem różańcowym pół godziny przed Mszą św. Msza św. o godz. 19:00 koncelebrowana (Ks. dr Aleksander Jacyniak w asyście 3 kapłanów – braci zakonnych).
Po Mszy św. krótka – osobista – adoracja przy relikwiach św. Andrzeja Boboli i zejście do kaplicy- kościoła podziemnego. To krótkie ogłoszenia organizacyjne o. Kapelana oraz wystąpienie prezesa, który w imieniu Legionu i ofiarodawców z Amsterdamu (Holandia) wręczył o. Jacyniakowi obraz, książkę z orędziami, zwięźle opracowany folderek, nowennę do Pani Wszystkich Narodów a także książkę s. Medardy: „Przyprowadź mi dusze. Jestem Bogiem Miłości i Miłosierdzia” . Uczestnicy mogli zaopatrzyć się w stosowny informator i Nowennę do PWN. Wszyscy otrzymali obrazek św. Andrzeja Boboli z modlitwami i Litanią do tegoż świętego.
Po tym wstępie o. Aleksander w osobistym świadectwie zarysował interwencje św. Andrzeja Boboli w działaniach związanych z kultem Świętego ( historia przygotowania tłumaczenia tekstu ENCYKLIKI O ŚW. ANDRZEJU BOBOLI papieża PIUS XII Invicti athletae Christi – Niezwyciężony Atleta Chrystusa – dla redakcji Miejsca Święte oraz początkowa realizacja muzeum św. Andrzeja Boboli w tym niezwykła historia związana z nabyciem i renowacją najstarszego XVII wiecznego obrazu św. Andrzeja Boboli.
Po Komunii św. była możliwość wstąpienia w szeregi Legionu MRMSJ 2 kandydatów z Bełchatowa oraz dwoje dotychczasowych kandydatów po okresie próby na rycerzy rzeczywistych z Bełchatowa i Jastrzębia Zdroju.
W dalszej części Zjazdu – Adoracja Najświętszego Sakramentu – prowadzone modlitwy ze św. Andrzejem Bobolą przez ks. opiekuna: 3 części różańca, adoracja w ciszy, (chwila na potrzeby osobiste), Droga Krzyżowa i czwarta część – chwalebna Różańca św.
Msza św. o północy ( godz. 0:00 ) celebrowana przez ks. Aleksandra Jacyniaka. Homilia z rysem historycznym o 7 letniej zarazie za życia św. Andrzeja Boboli na terenach jego posługi i jego zaangażowanie ze skutkami ówczesnej epidemii.
Po mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu (do 2:00 indywidualna – w dalszej części prowadzone modlitwy przez organizatorów (modlitwy z koronką i litanią do Dycha Świętego, Do Krwi Chrystusa i Bożego Miłosierdzia, akt pokutny z suplikacjami, część bolesna i chwalebna różańca św. modlitwy i Litanie do św. Andrzeja Boboli, Najświętszego Imienia Jezus, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP Te Deum i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem o godz. 6:00.
Bogu niech będą dzięki za ten Zjazd i udział reprezentacji Legionu, która trwała na czuwaniu modlitewnym razem z rycerzami także ze Szczecina i Poznania, którzy cyklicznie modlą się i adorują w drugie piątki miesiąca. Trwaliśmy także w duchowej łączności z Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, gdzie ks. Józef Niżnik trwał w przygotowaniach w ramach Nowenny za Ojczyznę. Przeczytaj relację z zakończenia Nowenny w Strachocinie.
Inicjatywa Zjazdu w Warszawie zrodziła się w nawiązaniu do wywiadu i publikacji świadectwa ks. prał. Józefa Niżnika, proboszcza i kustosza sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Tytuł artykułu: św. Andrzej Bobola: „ZACZNIJCIE MNIE CZCIĆ” (zob. Głos Małego Rycerza nr 39/2020 str. 41-44)
Jako, że św. Andrzej Bobola jest naszym współpatronem a Księża Jezuici zostali postawieni na naszej duchowej, wspólnotowej drodze – poczytujemy sobie za szczególne wyzwanie, aby Patron nasz i Polski odbierał należną cześć jakiej pragnie sam dobry Pan Bóg.
Dlatego zachęcamy do szczególnych nabożeństw do św. Andrzeja Boboli, które możemy wprowadzić do naszych modlitw osobistych, czy wspólnotowych np. w formie nowenny – 9-cio dniowych czy 9-cio miesięcznych modlitw – w ustalony dzień miesiąca np. każdego 16 dnia (16 maja jest liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja). Możemy też skorzystać z gotowej nowenny zamieszczonej w ostatnim 39 numerze naszego kwartalnika, Głosu Małego Rycerza (s. 46-51) i na naszej stronie internetowej: Nowenna z litanią do św. Andrzeja Boboli
Zachęcamy wszystkich do wzmożonych modlitw, zamawianych intencji za przyczyną św. Andrzeja Boboli zgodnie z jego wezwaniem do nas: „ZACZNIJCIE MNIE CZCIĆ”, a doświadczymy jego orędownictwa i niezwykłych interwencji za Jego przyczyną. Amen.