W piątek 14 października br. w Bochni odbył się dzień skupienia prowadzony przez ks. Lesława Krzyżaka. Skupienie rozpoczęło się w Bazylice św. Mikołaja Koronką do Bożego Miłosierdzia i Mszą Św. pod przewodnictwem ks. Lesława w asyście ks. dra Marka Mierzyńskiego – opiekuna bocheńskiego Legionu MR MSJ.
Następnie grupa odmówiła 1 część Różańca Świętego w Kościele Szkolnym i udała się do salki na konferencję prowadzoną przez ks. Lesława. Tematem konferencji i całego dnia skupienia było Okrycie Płaszczem Matki Bożej z Guadalupe.
Od kilku lat wierni w całej Polsce mają możliwość zetknąć się z nietypowym Nabożeństwem Różańcowym, w trakcie którego chętne osoby są okrywane błękitnym płaszczem zwanym Płaszczem Matki Bożej z Guadalupe.
Ks. Lesław jest jednym z 25 osób w Polsce, które mają oficjalne pozwolenie, zarówno biskupa meksykańskiego, jak i swojego w kraju, na posługiwanie tym rodzajem modlitwy. A nie jest to modlitwa szczególnie inna od zwykłego Różańca. Mówiąc najkrócej: jest to zwykłe Nabożeństwo Różańcowe, w trakcie którego wystawiony jest wizerunek Maryi z Guadalupe, a chętni wierni mają możliwość, w czasie odmawiania modlitwy, bycia okrytym błękitnym płaszczem, wzorowanym na tym, który miała na sobie Matka Boża podczas objawienia Juanowi Diego.
Wszystko to przyszło do Polski z Meksyku, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe oraz Jej niezwykły wizerunek, powstały w nadnaturalny sposób. Nawiązuje jednak przede wszystkim do starej katolickiej praktyki szkaplerzy, jako szat oznaczających obecność i opiekę Boga. Zarówno szkaplerz jak i objawienie się Matki Bożej Juanowi Diego w Meksyku łączy właśnie idea szaty Maryi. Maryja, która ukazała się Juanowi miała na sobie niebieski płaszcz, pełen symboli czytelnych dla Indianina azteckiego.
Płaszcz Matki Bożej, którym posługują Apostołowie Różańca, został wykonany zgodnie z tym co widział Juan Diego. Na zewnątrz zostały wyhaftowane gwiazdy jak na tilmie Juana Diego, a wewnątrz mapa wszystkich kontynentów, klucze Watykanu, obraz MB z Guadalupe, Betlejem i Hostia św. z napisem ”IHS”, jako znak Chleba Życia oraz miejsce lub kraj przeznaczenia płaszcza.
Apostolat Różańca świętego i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe, Matki Boga Prawdziwego, dla którego żyje, powołała pani Naty de Anda w 2010 r. na skutek ogromnego nabożeństwa do MB z Guadalupe. Głównym celem jego jest zjednoczenie osób w modlitwie różańcowej w rodzinach i wspólnotach w intencjach Matki Bożej i proponowanych przez członków. Apostolat dostał pełne pozwolenie na działanie i imprimatur udzielone przez Jego Eminencję Kardynała Juan Sandoval Iniguez i Arcybiskupa Guadalajara, w dniu 23 maja 2011 roku.
Wszystkie płaszcze, którymi posługują Apostołowie Różańca pochodzą z Meksyku i mają sygnaturę oryginalności podpisaną przez biskupa meksykańskiego. Mogą być używane tylko przez osoby delegowane przez odpowiedniego biskupa, na terenie którego chcą posługiwać. Nabożeństwa odbywają się za zgodą proboszczów i tylko tam, gdzie Apostołowie płaszcza Matki Bożej z Guadalupe zostaną zaproszeni.
Apostołowie Płaszcza podkreślają, że wielu z tych, którzy modlili się pod Płaszczem Maryi z Guadalupe, doświadczyli cudów w życiu swoim, lub tych, w intencji których się modlili. Znane są świadectwa osób uzdrowionych z depresji i chorób psychicznych, świadectwa o nawróceniach osób w rodzinach, za które modliły się osoby pod Płaszczem, cud przemiany w skłóconych małżeństwach oraz liczne łaski pomocy Matki Bożej w sytuacjach leczenia ciężkich chorób nieuleczalnych.
Po wygłoszeniu konferencji przez ks. Lesława, nakreślającej pierwsze w historii chrześcijaństwa objawienie się Najświętszej Maryi Panny oraz okoliczności powstania Nabożeństwa Różańcowego wraz z okryciem Płaszczem Matki Bożej, wszyscy uczestnicy spotkania, w trakcie odmawiania kolejnych części różańca, zostali okryci tymże Płaszczem.
Elżbieta Weigel-Milleret
(zdjęcia: Stefan Weigel-Milleret)